Murale w Łodzi. Jak gigantyczne obrazy budują klimat miasta?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:50
Przybywa ich z dnia na dzień. Na łódzkich elewacjach pojawiają się murale-obrazy, ekomurale ze śmieci, czy murale w 3D. Gigantyczne dzieła tworzą tu nie tylko polscy artyści, ale także streetartowcy z Brazylii, Australii, Włoch, Niemiec, Francji, czy Rosji.
Audio
  • Murale w Łodzi. Kto je tworzy i jakie są ich historie? (Hotspot/Czwórka)
Jeden z murali przy ul. Piotrkowskiej.
Jeden z murali przy ul. Piotrkowskiej. Foto: Avillfoto/Shutterstock.com

Dzięki muralom powstał oryginalny szlak turystyczny dostępny dla wszystkich mieszkańców i turystów. Dzięki nim Łódź przestała się kojarzyć z szarym miastem. - Postaci, które widzimy na tych ścianach to portrety osób, które mieszkają w okolicznych blokach. Zanim powstały, podczas pikniku rodzinnego artysta, który projektował te murale, robił ludziom zdjęcia i pytał, jakie obrazy chcieliby widzieć wokół siebie - mówiła nasza przewodniczka po Łodzi Bianka Konors z Fundacji Urban Forms.

Jak powstają łódzkie murale i skąd artyści, którzy je tworzą czerpią inspiracje? Co na łódzkich elewacjach robi panorama Łeby i kim jest tajemnicza Pani Hania, dzięki której na jednym z budynków powstał "obraz w obrazie"? Gdzie w Łodzi znajdziemy mural stworzony z elementów, znalezionych na wysypisku śmieci i w jaki sposób dzieło to może pomóc w ratowaniu zagrożonych gatunków ptaków? O tym w nagraniu rozmowy, którą przygotowała Oliwia Olczyk

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji "Hotspot", 3.08.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 3.08.2019

Godzina emisji: 16.07

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże graffiti

Czytaj także

Michał Szymko o książce "Daleko/Blisko": w odkrywaniu świata najciekawsi są ludzie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 16:05
- Ludzie bardzo szybko się dziś nudzą. Wydając mnóstwo pieniędzy chcą się ścigać, kto pojedzie dalej i nie do końca biorą na poważnie swoje podróże. A dla mnie od początku podróżowanie było czymś bardzo ważnym. Nie jeżdżę po świecie, by coś zobaczyć, ale by coś przeżyć i czegoś się nauczyć. Dlatego podróżuję samotnie - mówił w Czwórce  Michał Szymko. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ogórkiem" przez kultowe miejsca warszawskiej Pragi

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 16:38
Warszawska Praga to miejsce magiczne - jedno z nielicznych, gdzie nadal możemy poczuć ducha dawnej Warszawy. Wycieczka po Pradze przenosi nas w czasie.
rozwiń zwiń