Zamość - miasto pełne pionków i figur

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 16:00
Perła renesansu, miasto arkad, Padwa Północy, a także miasto szachów. Tym razem w "Hotspocie" prezentujemy wam Zamość, jakiego nie znacie.
Audio
  • Weekend w Zamościu - dokąd warto się wybrać? (Hotspot/Czwórka)
Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji na dworze szacha Chusrau I Anoszarwana w latach 70. VI wieku naszej ery
Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji na dworze szacha Chusrau I Anoszarwana w latach 70. VI wieku naszej eryFoto: Glow Images/East News

Zebrane w "Szachach Świata" eksponaty wykonane są m.in. z poroży jelenia, śrubek i żywicy. Ostatnio muzeum odwiedził pisarz Marcin Wroński i miał niecodzienne życzenie. - Chciał zagrać szachami z lawy wulkanicznej z Meksyku, co też uczyniliśmy - opowiada pasjonat tej gry, Andrzej Czochra. - W sumie dysponujemy 260 zestawami, w tym szachami z Sherlockiem Holmesem oraz postaciami z jego kryminałów, a także takim szachami, które można zjeść.

W Zamościu wybraliśmy się także do Arsenału, czyli multimedialnego muzeum broni, w którym można zagrać w grę wojskową 3D. Nasz reporter odwiedził również miejski ogród zoologiczny i sprawdził, co dzieje się pod "skórą" miasta.


***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Przygotował: Bartłomiej Olek

Data emisji: 4.06.2016

Godzina emisji: 13.00

kul/mk

Czytaj także

Festiwal Biegowy 2016. Dlaczego musisz tam być?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 14:38
Festiwal Biegowy w Krynicy we wrześniu 2016 to będzie prawdziwe trzydniowe święto biegowe. Połączy bardzo trudny ultramaraton górski z mniejszymi dystansami. Odbędą się także biegi rekreacyjne, m.in. Bieg Kibiców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Pater i jego niezwykłe podróże wgłąb Rosji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 17:16
- Już dwa dni po powrocie do Polski zaczynam myśleć o kolejnej wyprawie - mówił w Czwórce Michał Pater, autor jednego z pierwszych w Polsce YT kanałów podróżniczych "Autostopem Na Koniec Świata".
rozwiń zwiń