U podnóża Diabelskiej Góry

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 13:05
Najlepiej się czuję na mazurskiej prowincji – wyznaje Kasia Enerlich, autorka powieści „Kwiat Diabelskiej Góry”.
Audio

W październiku trafiła do księgarń powieść Katarzyny Enerlich „Kwiat Diabelskiej Góry”. To romantyczna historia pary kochanków, a zarazem zaproszenie w rejony Warmii z jej zapachami, smakami, potrawami, językiem – przekonywała autorka w „Kalendarzu Kulturalnym”.

– Pomysł na tę książkę narodził się podczas rozmowy z Marcinem Jansem, regionalistą, pasjonatem Warmii. To on opowiedział mi historię miłości Hildy i Erlicha – wspomina gość Magdaleny Kasperowicz. Historię prawdziwą, która niegdyś wydarzyła się w pobliskich Pustnikach, na Warmii. Pamiętają ją jeszcze autochtoni tych ziem. To właśnie na bazie ich wspomnień powstała powieść o losach kochanków, o obrzędach, zwyczajach i tradycjach Warmii.

Książka opowiada historie spod Diabelskiej Góry, u podnóża której wszystko się działo. Karczmy, w której za czasów, kiedy to kobiety piły więcej alkoholu niż mężczyźni, niejeden przepił majątek – mówi Kasia Enerlich. – Każdy rozdział mojej książki otwierają strofy Marii Zientary-Zalewskiej, warmianki, autorki pięknych strof o przyrodzie – podkreśla.

Szczegóły w rozmowie Magdaleny Kasperowicz z Katarzyną Enerlich.

 


Am


Zobacz więcej na temat: Mazury Warmia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Praski cmentarz" - nowa powieść Eco

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 10:00
Trzydzieści lat po ukazaniu się "Imienia róży", które stało się światowym bestsellerem, włoski semiolog Umberto Eco wydał swoją kolejną powieść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypatruj sputnika!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 13:00
Rusza największy na świecie festiwal rosyjskiego kina - "Sputnik nad Polską".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura jako miejsce spotkań

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 07:00
W "Sezonie" literackim: "Nauczyciele i przyjaciele" prof. Andrzeja Mencwela, "Rozmowy" z Thomasem Bernhardem i "Rzecz o Kornelu Filipowiczu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze grzechu i kościelni wywiadowcy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 06:55
Co ma wspólnego epidemia ospy w 1963 roku z przemianami w Polsce w ostatnim 20-leciu, wyjaśniał w „Stacji Kultura” autor powieści kryminalnej „Żołnierze grzechu”.
rozwiń zwiń