X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żołnierze grzechu i kościelni wywiadowcy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 06:55
Co ma wspólnego epidemia ospy w 1963 roku z przemianami w Polsce w ostatnim 20-leciu, wyjaśniał w „Stacji Kultura” autor powieści kryminalnej „Żołnierze grzechu”.
Audio

– Nowa Polska jest rajem na Ziemi – przekonuje Andrzej Ziemiański, autor wydanej pod patronatem Czwórki powieści „Żołnierze grzechu”. – Obecnie jedynym problemem Polaków jest to, żeby szybciej ścierać tę śmietankę, która ścieka z ust. Młodzi ludzie są optymistami do potęgi – zauważa.

– Ponownie, w ciągu zaledwie dwudziestu lat, stworzyliśmy nowoczesne państwo o olbrzymich perspektywach. Niewiele krajów może się czymś takim pochwalić – twierdzi Andrzej Ziemiański. Choć „Żołnierze grzechu” są kryminałem, intryga kryminalna schodzi właściwie na drugi plan. Istotniejsze jest ukazanie, jak bardzo współczesny Polak różni się od tego sprzed 20 lat. Są to dwa zupełnie różne gatunki ludzi – podkreśla pisarz.

Powieść „Żołnierze grzechu” nawiązuje do wydarzeń roku 1963, kiedy to we Wrocławiu wybuchła epidemia ospy, z którą służby medyczne zaskakująco skutecznie sobie poradziły. Istniało domniemanie, że epidemię wywołano z poruczenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Najważniejsze w fabule powieści są jednak wydarzenia rozgrywające się w 1989 i 2009 roku. W tle pojawia się wątek działalności tajemniczych kościelnych służb informacyjnych, które, jak przekonuje Andrzej Ziemiański, istnieją do dziś.

Wiedza o działalności „kościelnego wywiadu”  jest oparta jedynie na strzępkach informacji, okruchach wiadomości z gazet, periodyków naukowych, czasem ze źródeł kościelnych – przyznaje pisarz. – Każda, najlepsza nawet służba wywiadowcza, zostawia jakiś ślad – twierdzi.

– „Żołnierze grzechu” to kościelna nazwa policjantów, siły przeciwstawiającej się chaosowi metodami nie akceptowanymi przez kler. Siły stosującej praktyki operacyjne takie jak przemoc, szantaże, brudne rozgrywki, balansujące na granicy dobra i zła – tłumaczy gość „Stacji Kultura”.

Am/ŁSz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryka Tomaszewskiego "Dzieło i postać"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 10:13
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę prac legendy polskiego plakatu - mistrza Henryka Tomaszewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sputnik wzleci nad Polskę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 15:37
4 listopada rozpoczyna się Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską". To największy na świecie festiwal rosyjskiego kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

U podnóża Diabelskiej Góry

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 13:05
Najlepiej się czuję na mazurskiej prowincji – wyznaje Kasia Enerlich, autorka powieści „Kwiat Diabelskiej Góry”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi twórcy reklamy walczą o "Młode Orły"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 14:18
- Reklamy nie tylko sprzedają produkt, ale także kształtują nasze gusta - tłumaczy prezes ogólnopolskiego konkursu reklamy "Złote Orły".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Madryt oczami Conrado Moreno

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 13:51
– Przysłowie "Od Madrytu do nieba" oznacza, że jest to miasto bliskie niebu, iście rajskie – mówi autor przewodnika "Mój Madryt".
rozwiń zwiń