"Dar Młodzieży" znów opłynie świat - dla uczczenia niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 14:23
"Dar Młodzieży" wypłynął z Gdyni w rejs dookoła świata dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 
Audio
  • Dar Młodzieży wypływa w Rejs Niepodległości - materiał Mateusza Fusiarza (Co Was kręci/Czwórka)
Dar Młodzieży
Dar MłodzieżyFoto: Mateusz Fusiarz/Czwórka

"Dar Młodzieży" to statek symbol, statek-szkoła. Tym razem na jego pokład wejdzie 900 żeglarzy. Dla marynarzy to świetna okazja do przeżycia przygody życia, ale także do promocji i rozsławienia naszego kraju za granicą.

- Idea tego rejsu powstała w naszych głowach już kilka lat temu. To było nasze marzenie - mówi profesor Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej w Gdyni. - Wiedzieliśmy, że za kilka lat, w 2018 roku, będziemy obchodzić 100-lecie niepodległości Polski. Robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby doprowadzić do takiego momentu, że będziemy gotowi, aby nasz statek, nasza biała fregata, opuściła port macierzysty w Gdyni i opłynęła kulę ziemską - dodaje. 

Na pokład, oprócz stałej załogi fregaty, weszli studenci polskich szkół morskich i 400 laureatów specjalnego konkursu. Jak się czuli przed tym wyjątkowym rejsem? Jak się do niego przygotowywali? O tym w materiale Mateusza Fusiarza. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska 

Materiał: Mateusz Fusiarz

Data emisji: 20.05.2018

Godzina emisji: 11.09

pj/mg

Czytaj także

Zalew Włocławski. Wymarzony akwen dla żeglarzy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 13:00
- Nawet we Włocławku sporo ludzi nie wie, jaki atut mają za zaporą. Kilka jezior mazurskich może się tu zmieścić - mówi w Czwórce Borys Celmer, który w rozmowie z Hanną Dołęgowską opowiada m.in. o finiszującym 18 czerwca Włocławskim Tygodniu Żeglarskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medycyna nurkowania. "Wciąż potrzeba nowych badań"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 15:24
- W nurkowaniu proporcje wagi do wzrostu mają duże znaczenia. Nurek, który ma zaburzone te proporcje jest bardziej zagrożony - narażony m.in. na chorobę dekompresyjną, czy schorzenia układu krążenia - mówił dr hab. n. med. Jacek Kot.
rozwiń zwiń