Śnieg i mróz - jak zabezpieczyć oczy zimą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 11:08
- Stosowanie maści i kropli nawilżających, prawidłowa higiena brzegów powiek to podstawy - mówi lekarz okulista Piotr Woźniak.
Audio
  • Sport zimą - jak zabezpieczyć oczy podczas biegania, czy białego szaleństwa na stoku? (4. bieg/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Andrey Yurlov

zima bieganie 1200.jpg
Bieganie zimą - w nausznikach, ale nie w swetrze

Zimą oczy męczą się szybciej, dlatego jeśli uprawiamy sport na świeżym powietrzu – zwłaszcza, jeśli może nas oślepiać śnieg - w tym okresie szczególnie powinniśmy o nie dbać. – Podczas słonecznej pogody niezbędne są okulary przeciwsłoneczne, ewentualnie, jeśli korekcyjne, to z filtrami fotochromowymi. Podczas deszczu, mgły bądź smogu do dyspozycji powinniśmy mieć okulary "anty-fog" – mówił Piotr Woźniak. - Dobrym rozwiązaniem mogą być soczewki kontaktowe, ale pamiętajmy, by nie używać ich podczas uprawiania sportów wodnych. Jeśli pod soczewkę dostanie się choć odrobina brudnej wody, czekają nas poważne powikłania

Kto może, a kto powinien poddać się operacji korygującej wzrok i jakie są przeciwskazania do uprawiania sportów walki zimą? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Justyna Tylczyńska.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Godzina emisji: 10.15

Data emisji: 27.01.2019

kd/kul

Czytaj także

Ferie zimowe 2019. Białe szaleństwo z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:44
Zimowe wakacje! Czas śniegowych zabaw! Ekipa Czwórki też oddaje się szaleństwu, ale z mikrofonem w ręku. Na stokach słuchamy rozgrzewających przebojów, a myślami sięgamy do ciekawostek technologicznych, naukowych i… oczywiście kulturalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trener narciarstwa: to buty są naszym sterem na stoku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 15:00
Wbrew stereotypowi odpowiednie buty są ważniejsze niż… narty. I choć z nazwy wynika, że jeździmy "na nartach" to warto wiedzieć, że najważniejszym elementem sprzętu narciarskiego są buty.
rozwiń zwiń