Garmin Rescue Heroes: najlepsi ratownicy startują w Mielenku

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 14:20
W ten weekend do Mielenka zjechali najlepsi ratownicy w Polsce uczestniczący w kolejnej odsłonie Garmin Rescue Heroes. Nad morzem rywalizują ze sobą, doskonalą swoje umiejętności, ale także uczą się "jak czytać wodę". 
Garmin Rescue Heros 2022 - Śródlądowe Mistrzostwa w Ratownictwie Wodnym w NieporęcieFot. M. Kulik
Garmin Rescue Heros 2022 - Śródlądowe Mistrzostwa w Ratownictwie Wodnym w Nieporęcie/Fot. M. KulikFoto: .

"W jeziorze jak na basenie. W morzu jest żywioł"

- Garmin Rescue Heroes to cykl imprez, które odbywają się na wodach śródlądowych, ale International Polish Rescue Cup został zorganizowany nad morzem: w Mielenku, na "przedmieściach" Mielna - opowiada dziennikarz Czwórki Mateusz Kulik. - To okazja, żeby przyjrzeć się pracy najlepszych ratowników w Polsce, nie tylko z nadmorskich miejscowości, ale także ze Śląska. - W morzu pływa się trudniej niż w jeziorze, bo są fale i to dość spore. Ale to są warunki zbliżone do tych, w których być może będziemy kiedyś ratować cudze życie - dodaje jedna z uczestniczek imprezy.

"Kąpieliska to priorytet, zawody są dodatkiem" 

Celem organizacji tych widowiskowych zawodów jest podnoszenie umiejętności ratowników z zakresu technik posługiwania się profesjonalnym sprzętem wykorzystywanym w ratownictwie wodnym, integracja środowisk ratowników z całej Polski, a także sprawdzian przygotowania zawodników przed udziałem w Mistrzostwach Świata, które we wrześniu 2022 roku rozegrane zostaną we Włoszech. - Przyjechaliśmy z Gdyni, od 14 lat pracujemy na kąpieliskach morskich i mniej więcej od tego czasu startujemy w zawodach ratowniczych - przyznaje ratownik Maciej Dettlaff. - Mielenko to nasz pierwszy przystanek w tym roku. Nie mogliśmy tego zrobić wcześniej z powodu braków kadrowych. Kąpieliska to dla nas priorytet, zawody to dodatek, żeby wystartować i znów poczuć wolę walki.

Posłuchaj
09:00 CZWÓRKA CWK - garmin 24.07.2022.mp3 Garmin Rescue Heroes w Mielenku - relacja Mateusza Kulika (Co Was Kręci/Czwórka) 

Wysoki poziom i nagłe zwroty w akcji

Uczestnicy startują w ośmiu kategoriach - czterech indywidualnych i czterech drużynowych, a wygrana w Garmin Rescue Heroes oznacza wyjazd na zawody do Włoch. Oczywiście zwycięstwo ma znaczenie, ale Garmin Rescue Heroes to przede wszystkim doskonalenie się i podnoszenie swoich umiejętności. - Poziom zawodników jest bardzo wysoki. Są faworyci, ale pozostała ekipa nie odpuszcza, więc rywalizacja jest zacięta i prawdopodobnie do samego końca nie będzie wiadomo, kto wygra - mówi Tomasz Kozioł, spiker imprezy.

Zobacz także: 

Zawody są również doskonałym środkiem promocji ratownictwa i bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Przy okazji zmagań odbywają się pokazy i ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym z użyciem gogli do wirtualnej rzeczywistości oraz zajęcia ruchowe dla kibiców i odwiedzających arenę zawodów. International Polish Rescue Cup w Mielenku to część cyklu imprez Garmin Rescue Heroes, które odbywają się pod patronatem Czwórki. Na podsumowanie imprezy zapraszamy w poniedziałek (25.07) po godz. 7.00 do audycji "Pierwsze słyszę".


Garmin Rescue Heroes 2022 Garmin Rescue Heroes 2022

***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 25.07.2022

Godzina emisji: 11.35

kul

Czytaj także

Skootering. Ekstremalna jazda na hulajnodze

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 11:40
Bartek Oskroba szturmem wjechał na rampę jako 16-latek. - Inspiracji szukałem na youtubie i nadal uważam, że jest to dobry sposób na podkręcanie zajawki. Zwłaszcza, że w sieci jest mnóstwo materiałów tego typu, a także porad od profesjonalnych zawodników - opowiada zawodnik. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parkour - kocie ruchy w miejskiej przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 12:00
Jedni powiedzą, że parkour to sport indywidualny, a inni, że to nie do końca sport, a najlepiej uprawić go grupowo. Adrian Rentel, instruktor parkoura, uważa, że jest on podejściem do życia. 
rozwiń zwiń