Skitouring - co trzeba o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 15:40
Skitouring to sport dla pasjonatów narciarstwa i górskich wspinaczek. W Polsce cieszy się coraz większą popularnością, z roku na rok zyskując nowych zwolenników. Podpowiadamy, co warto o nim wiedzieć.
Zimą coraz więcej osób wybiera skitouring
Zimą coraz więcej osób wybiera skitouringFoto: Shutterstock/ gorillaimages

Dla początkujących Gorce 

Połączenie słońca, lekkiego mrozu i śniegu to idealne warunki na skitouring. Taką formę zimowej aktywności od kilku lat uprawia Czarek Szczepaniuk, autor bloga cezarkos.pl. W swoich wędrówkach skitourowych zaliczył wszystkie rodzaje polskich gór. - Od najmniejszych do najbardziej ekstremalnych. Byłem w Bieszczadach, w Gorcach, w Szczyrku na górze Skrzyczne, a także w Tatrach - opowiada rozmówca Anny Depczyńskiej. - Moja przygoda ze skitouringiem zaczęła się w Gorcach. Uważam, że na rozpoczęcie treningów są to bardzo dobre góry, bo nie ma tam zagrożenia lawinowego.

Według blogera zaletą tego leżącego w Beskidach Zachodnich pasma górskiego są także przyjemne, niezbyt trudne i niedługie trasy. - Dodatkowym atutem jest to, że w Rabce lub Nowym Targu można wypożyczyć narty. Góry nie są wysokie, są porośnięte lasami liściastymi i oferują fajne trasy i ładne widoki - zachwala. - Wycieczkę można zamknąć w czterech godzinach. To bardzo dobry pomysł na wycieczki skitourowe.

Otwartość na trasie

Podczas wyprawy można spotkać na szlakach innych fanów tego sportu, wymienić się doświadczeniami i dowiedzieć się wielu ciekawych i praktycznych rzeczy. - Na trasie spotykamy innych skitourowców, którzy są bardzo otwarci i dzielą się swoją wiedzą, nie tylko o samych technikach, ale także o sprzęcie - zauważa Czarek Szczepaniuk. - Namawiam do otwartości na szlaku, bo w ciągu paru dni można zdobyć nową dawkę wiedzy.


POSŁUCHAJ TAKŻE Lawinowe ABC. O czym musisz wiedzieć, zanim pójdziesz w góry zimą >>>


Poza utartymi trasami

Skitouring spopularyzowano w Alpach blisko 30 lat temu, w Polsce znany jest od kilku sezonów. Narty do skitouringu różnią się od dobrze znanych nart zjazdowych i biegówek. - Mają specjalne wiązania, które ułatwiają "chodzenie". Podczas wspinaczki narty pokryte są fokami, czyli pasmem materiału z moheru lub nylonu. Materiał sprawia, że podczas wchodzenia narta nie zjeżdża w dół - tłumaczy rozmówca Anny Depczyńskiej. - Po dotarciu na szczyt zdejmujemy materiał, blokujemy wiązania i zjeżdżamy. Jeździmy najczęściej poza trasami, po nieprzygotowanym stoku, może więc być to wyzwaniem dla początkujących narciarzy.

Jak podkreśla Czarek Szczepaniuk, w uprawianiu tego sportu ważne są orientacja w terenie, a także lawinoznawstwo. - Zarówno skitourowcy, jak i piesi mogą powodować lawiny, dlatego warto przejść specjalistyczne szkolenie - radzi. - Wychodząc w góry, trzeba obserwować pogodę i być na bieżąco z komunikatami GOPR.


Posłuchaj
04:30 Czwórka/Stacja Nauka - skitoury 09.02.2023.mp3 Czarek Szczepaniuk o skitourach (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowałaAnna Depczyńska

Data emisji: 9.02.2023

Godzina emisji: 12.45

Czytaj także

Skitouring . Turystyka narciarska na miarę naszych potrzeb

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 18:00
Skitouring to jedna z odmian narciarstwa pozatrasowego i jedna z najmodniejszych ostatnio form górskiej turystyki zimowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ferie w górach. Przewodnik czy instruktor - kogo wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 14:50
Są piękne, majestatyczne i groźne. Jak cieszyć się nimi zimą? - Bez przygotowania i słuchania poleceń prawdziwych ekspertów nie ryzykuj wyjścia w góry - apelują przewodnicy, ratownicy i instruktorzy.
rozwiń zwiń