Skitouring . Turystyka narciarska na miarę naszych potrzeb

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 18:00
Skitouring to jedna z odmian narciarstwa pozatrasowego i jedna z najmodniejszych ostatnio form górskiej turystyki zimowej.
Skitouring na trasie Goryczkowej w Tatrach
Skitouring na trasie Goryczkowej w TatrachFoto: Cezary Szczepaniuk

Słońce, duży mróz i fajny śnieg to idealne warunki dla skitourowców Cezary Szczepaniuk

Góry na "pierwszy raz"

- Gorce są dobrym miejscem, żeby rozpocząć przygodę ze skitourem. To są dość bezpieczne góry, w których raczej nie występuje zagrożenie lawinowe, a całą wycieczkę można zamknąć w czterech godzinach - przekonuje Cezary Szczepaniuk. 

Posłuchaj
09:01 CZWORKA Czat Czworki - skitouring 15.02.2021.mp3 Skitouring według Cezarego Szczepaniuka - autor bloga Cezarkos.pl (Czat Czwórki/Czworka)

Przed pierwszą wyprawą warto skonsultować się z doświadczonym skitourowcem, żeby podzielił się z nami praktycznymi wskazówkami, dał sprawdzone rady Cezary Szczepaniuk

Narty z "fokami"

Skitouring to najlepszy z wariantów poruszania się po górach zimą. Skitury łączą w sobie funkcjonalność nart zjazdowych oraz biegowych. Dają niesamowity komfort podejścia, szybkość poruszania się po zaśnieżonych szlakach, nie mówiąc już o zjazdach. - Narty na całej długości mają tzw. foki, czyli pasy specjalnej tkaniny, które dzięki włosom układającym się w jedną stronę zapobiegają cofaniu się sprzętu - tłumaczy rozmówca Anny Depczyńskiej. - Skitury są też o wiele lżejsze od tradycyjnych nart. Ich waga wynosi od 1 do 1,5 kg, co stanowi duży atut przy podchodzeniu - dodaje. 

Zobacz także:

Bieganie to najlepszy trening przygotowujący do skitouringu Cezary Szczepaniuk

Uważaj na lawiny!

I choć to stosunkowo młoda dyscyplina - turystyka narciarska szybko zjednała sobie zarówno zaawansowanych narciarzy, którym znudziła się jazda po przygotowanych stokach, freeriderów spragnionych połaci nietkniętego śniegu, jak i doświadczonych turystów, którzy lubią zimowe wędrówki i doceniają zalety nart pod stopami. - Przy wycieczkach skitourowych bardzo przydaje się orientacja w terenie oraz lawinoznawstwo, ponieważ osoby, które uprawiają tę dyscyplinę, często wywołują lawiny - ostrzega Cezary Szczepaniuk. - Do plecaka proponuję spakować mapę i GPS, zwłaszcza kiedy wybieramy się w teren, którego nie znamy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Gość: Cezary Szczepaniuk (autor bloga Cezarkos.pl)

Data emisji: 15.02.2021

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Szczyrk - na dobrą zabawę przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 10:00
Ze względu na położenie Szczyrk jest atrakcyjnym miejscem wypoczynkowym dla osób ze Śląska i Małopolski, a także z Czech i Słowacji. - Mamy bardzo dobry sezon, który długo jeszcze potrwa. - zapowiada Tomasz Laszczak ze Szczyrk Mountain Resort. - Przygotowaliśmy 22 kilometry tras o różnym stopniu trudności, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże po Polsce. Podziemny wodospad i szukanie złota

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 22:50
Na Dolnym Śląsku jest wiele miejscowości, których nazwy nawiązują do cennych kruszców. W Złotym Stoku jest kopalnia złota, do której warto zjechać, żeby zobaczyć, w jaki sposób wydobywano tu złoto, a także arsen przed wiekami, a także ze względu na podziemny wodospad. 
rozwiń zwiń