Skitury - turystyka narciarska. "Tu liczy się właściwe przygotowanie"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 11:55
Skituring to wędrówka, jazda na nartach, a jednocześnie wspinaczka w górach zimą. Na trasie występują zarówno odcinki płaskie, zjazdy, jak i strome podejścia. - Jeśli nie mamy doświadczenia, pierwszy raz wybierzmy się z instruktorem. To nie jest łatwy sport - przestrzegał w Czwórce Kuba Brzosko, ratownik TOPR.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ gorillaimages

biegówki narty biegowe shutter 1200 gorillaimages .jpg
Zadbaj o kondycję - zapraszamy na biegówki

Zima w pełni, a to sprzyja aktywnościom na śniegu. - Warto, by każdy, kto zabiera się za skituring po raz pierwszy, poszedł w góry z instruktorem, albo inną doświadczoną osobą - tłumaczył Kuba Brzosko, ratownik TOPR. - Nie zachęcam do wychodzenia na trasę samodzielnie, jeśli nie znamy gór. Można to porównać do wypożyczenia łódki i wypłynięcia od razu na morze, jeśli nigdy nie żeglowaliśmy. Wydaje się niemożliwe? No właśnie. Skituring też - wyliczał ekspert. 

Posłuchaj
08:31 _PR4_AAC 2021_02_21-11-08-33.mp3 O tym, jak bezpiecznie uprawiać skituring opowiada Kuba Brzosko (Co Was kręci/Czwórka) 

Ważnym czynnikiem, o którym powinniśmy pamiętać, wybierając się w góry, jest odpowiednia odzież. - Ludzie bez doświadczenia zakładają na siebie koszulkę i grubą puchową kurtkę. Tymczasem trzeba ubrać się "na cebulkę", i przede wszystkim znać prognozy pogody. To szereg elementów, które spowodują, że nasza wycieczka będzie bezpieczna - wyliczał ratownik. Jak podkreślał, ważne także, by zadbać o stopy. - But musi być dopasowany, ale mieć lekki luz z przodu, bo stopa będzie się w nim poruszać. Do tego cienkie skarpetki. Jeśli włożymy niewłaściwe - szybko nabawimy się otarć i następnego dnia będziemy zmuszeni do rezygnacji z wyjścia w góry - podkreślał.

góry zima 1200 free
Bezpieczeństwo w górach zależy od plecaka

Zobacz także:

Jak tłumaczył, wielu turystów tak naprawdę "nie wie, na co się pisze", wybierając skitury. Ten sport to nie tylko "wejście pod górę i zjazd". - Ludzie myślą, że jeśli kupią bilet do parku krajobrazowego i wypożyczą narty z butami, to wszystko będzie dobrze. Bagatelizują zagrożenia, zapominają o mapach, albo wręcz nie potrafią ich czytać, nie mają odpowiedniego sprzętu. Tymczasem, jeśli nagle zmieni się pogoda, nie będziemy wiedzieć, gdzie jesteśmy i jak sobie radzić, wówczas wpakujemy się w poważne kłopoty - wyliczał Kuba Bosko. - Przede wszystkim trzeba mieć dobry, duży plecak. Musimy zmieścić kask, termos, jedzenie i czekoladę, ciepłe ubrania w tym odpowiednie rękawiczki, a dla bardziej zaawansowanych - raki i czekan - wyliczał. 

W górach mamy poczucie wolności. Otacza nas piękno przyrody. To może być kawał wspaniałej przygody, dzięki której można wspaniale naładować baterie Kuba Brzosko

POSŁUCHAJ TAKŻE Lawinowe ABC. O czym musisz wiedzieć zanim pójdziesz w góry zimą >>>

Jeśli te warunki zostaną spełnione, jak podkreślał Kuba Brzosko, nasz skitur będzie udany, i będziemy mieli z niego przyjemność i satysfakcję. - Pamiętajmy też, że po jednym weekendzie spędzonym w górach jeszcze nie będziemy ekspertami. To sport, którego uczymy się wiele lat - tłumaczył.

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Kuba Brzosko (ratownik TOPR)

Data emisji: 21.02.2021

Godzina emisji: 11.10

kd

Czytaj także

Co słychać w sieci? Hasztagi, trendy, ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 13:54
Zaprosimy m.in. na przegląd najciekawszych wydarzeń internetowych tygodnia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Razem raźniej. Czworonóg w domu - nieoczekiwany efekt pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 18:40
- W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy, że spływa do nas dużo ankiet przedadopcyjnych i to zarówno kocich, jak i psich - mówi Marta Michalik ze schroniska dla zwierząt w Poznaniu. - Znaczący wzrost zainteresowania adopcjami wiążemy z faktem, że wiele osób zaczęło pracować zdalnie i pomyślało o powiększeniu rodziny o czworonożnego przyjaciela.
rozwiń zwiń