Oscyp Snowboard Contest 2024 - te zawody tworzy atmosfera! Znamy zwycięzców!

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 08:30
Oscyp Snowboard Contest to najdłużej organizowane zawody snowboardowe w Polsce - 3 lutego odbyła się ich 15. odsłona oraz 2. edycja Oscypka, dla najmłodszych. To był dzień pełen wrażeń, emocji i wspaniałych spotkań na stoku na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej. Nie zabrakło tam Czwórki, która patronowała wydarzeniu. 
Oscyp 2024 - zawody najwyższych lotów.
Oscyp 2024 - zawody najwyższych lotów.Foto: mat. promocyjne
  • 3 lutego na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej odbyły się 15. zawody Oscyp Snowboard Contest. 
  • Za setup w snowparku ponownie odpowiadała ekipa Park Pirates.
  • Riderzy i riderki oceniali setup jako trudny, ale pozwalający "na wiele triczków". 
  • Wszyscy podkreślali niezwykłą atmosferę imprezy, która każdego roku skupia najlepszych snowboardzistów z całej Polski. 
  • Zwycięzcami Oscyp Snowboard Contest zostali: Kasia Rusin, najlepsza wśród kobiet, i Jarek Jaromin. Nagrodę za Best Tricka zgarnął Wojciech "Gniazdo" Pawlusiak.
  • Olbrzymie nadzieje wiązane są z młodymi zawodnikami o wielkich talentach. 
  • Czwórka kolejny raz była patronem medialnym wydarzenia. 

Zawody Oscyp Snowboard Contest to jedne z najstarszych zawodów snowboardowych w Polsce, inicjatywa tworzona przez zawodników i dla zawodników. Kolejny raz była tam Czwórka.

Oscyp 2024 - impreza, którą tworzą ludzie. Oscyp 2024 - impreza, którą tworzą ludzie.

Oscyp - inicjatywa zawodników dla zawodników

Oscyp od zawsze skupiał największe nazwiska z polskiej sceny snowboardowej. Przez lata organizacji wydarzenia na liście startowej pojawiali się olimpijczycy, mistrzowie Polski i znani z bardziej niezależnego podejścia do snowboardingu zawodnicy. Nie inaczej było w tym roku.

Posłuchaj
03:26 CZWÓRKA Pierwsze słyszę - oscyp 05.02.2024.mp3 Oscyp 2024 - relacja z Białki Tatrzańskiej (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Oscyp jest imprezą w swojej idei robioną przez snowboardzistów dla snowboardzistów. Jest tu czołówka polskiego snowboardingu - starzy wyjadacze i młodzi wyjadacze. Obie te grupy muszą skonfrontować swoje style i skrzyżować miecze - mówił w Czwórce Maciej Stasiak.

Oscyp to kultowe, zajawkowe zawody. Na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej spotyka się kilka pokoleń polskich snowboardzistów. Za setup w snowparku ponownie odpowiadała ekipa Park Pirates. Zawodnicy zaprezentowali szeroką gamę różnorodnych tricków. 


Posłuchaj
22:28 czwórka co was kręci 04.02.2024 oscyp 10.15.mp3 Czwórka na Oscyp Snowboard Contest 2024 - relacja Hanny Dołęgowskiej (Co Was kręci/Czwórka)

Hanna Dołęgowska cały dzień spędziła na stoku. Z Czwórkowym mikrofonem wypytywała zawodników o najlepsze sztuczki, triki, które udało im się wykonać, a które skończyły się upadkiem. Wszyscy riderzy podkreślali jednak atmosferę Oscypa i możliwość spotkania w gronie najlepszych snowboardzistów i snowboardzistek. 

Oscyp 2024 - GALERIA >>>

Najwyższy poziom snowboardingu

- Widziałem w sieci zakres tego, czego mogliśmy się tu spodziewać, ale przeszkody okazały się dość trudne - przyznaje Janek Golińczak, który startował z numerem 8. - Tu trzeba mieć umiejętności. W snowparku były dwie rurki - trzeba było przeskoczyć z jednej na drugą. Wg mnie to najtrudniejsza przeszkoda, jaka tutaj jest. Tu jest najwyższy poziom snowboardingu. 

Jakub Polityło, zawodnik nr 22, podkreślił, że było miękko, a "setupik mega kreatywny". - Przyszliśmy tu z planem, żeby podejść do każdej przeszkody, nie tylko przeskoczyć corner czy przejechać rurkę. Ale nie spinamy się - mówił. 

Snowboarderzy i snowboardzistki latali bardzo wysoko. Niestety poważną kontuzją zakończył się skok Mateusza Zielonki, zwycięzcy pierwszej odsłony Oscypa, kucharza, autora książek kulinarnych, zwycięzcy 6. odsłony Masterchefa. 

Oscyp Snowboard Contest to zawody niezwykle jednoczące społeczność snowboardową. W tym roku wśród zawodników nie zabrakło też Wojtka "Gniazdo" Pawlusiaka. - W tym roku setup jest świetny, ale przede wszystkim liczy się atmosfera. Riderzy, którzy dzisiaj śmigali, tak naprawdę sprawili, że ten dzień jest niesamowity - ocenił w rozmowie z Hanną Dołęgowską. - My tu przyjeżdżamy, żeby naładować się dobrą energią, a triczki są przy okazji. Jest super. Świetnie mi się jeździło, zrobiłem sporo tricków, zaliczyłem 3 gleby i 1 zgubienie czapki. 

Niespodzianką dla wszystkich była lodowa przeszkoda. - Po lodzie da się jeździć, on się śliga, ale kłopoty zaczynają się, gdy zaczniemy bokiem jeździć po tej przeszkodzie - zaczniemy robić slidy, a nie tylko pressy - prognozował Wojtek Pawlusiak. "Gniazdo" podkreślił, że bardzo trzyma kciuki za młodzież, wśród której ma też swoich snowboardowych faworytów. 

Zwycięzcy Oscyp Snowboard Contest 

Na dobrą zabawę zwrócili uwagę także Ola Koski i Krzysiek Owczarek. Oboje podkreślili, że tegoroczny oscypowy setup łatwy nie był, ale warunki były przyjemne.

Zwycięzcami Oscyp Snowboard Contest zostali: Kasia Rusin, najlepsza wśród kobiet, i Jarek Jaromin. Nagrodę za Best Tricka zgarnął Wojciech "Gniazdo" Pawlusiak. 

- Było miękko i setup był łatwy, więcej metalu niż możliwości do skakania - oceniła Kasia Rusin. - Najbardziej podobał mi się Down Rail. Przeszkody były inne niż zazwyczaj. Fajnie, coś się działo! 

Riderka zachwycona była falą młodych snowboardzistów i snowboardzistek. - Oni już są na świetnym poziomie. Są tu talenty, i w ogóle się nie boją - zaznaczyła. 

Janek Jaromin uważa, że wygrał, bo jeździł bez przerwy, wrzucał najlepsze triki, jakie miał w zanadrzu. - Dzięki tym zawodom jesteśmy w stanie odblokować swój największy potencjał, właśnie przez to, jaki klimat się tu tworzy. Przyjeżdżają najlepsi ludzie z całej Polski, wszyscy się znamy, jesteśmy znajomymi, kolegami, sami się nakręcamy - zaznaczył. - Trafił mi się dobry dzień. 

Większość zawodników teraz przygotowuje się do pucharów Europy, będą jeździć na Czarnym Groniu. Wielu marzy o wejściu do powstającej kadry narodowej. 

Czytaj także:

Organizatorzy Oscypa zauważają, że sędziowanie zawodów w snowboardowym freestyle’u to temat z niekończącym się polem do dyskusji wśród kibiców i riderów. W tym roku Oscypa i Oscypka oceniał między innymi Marcin "Jamaj" Kolasiński. - Jestem zadowolony. To mój pierwszy Oscyp. Żałuję, że nie było mnie na poprzednich czternastu - przyznaje. - Fajnie się to ogląda i ocenia. Rywalizacja jest wyrównana. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 04.02.2024

Godzina emisji: 10.15

pj/wmkor

Czytaj także

Pure Powder Festiwal - dla tych, którzy czekają na śnieg

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 13:13
Pure Powder Festiwal to impreza poświęconej filmom narciarskim i snowboardowym. W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się m.in. premiera filmu polskiej narciarki freestylowej Zuzy Witych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka na Oscyp Snowboard Contest. Tu zmierzyli się starsi i młodsi snowboardziści

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2024 18:00
Oscyp Snowboard Contest to najdłużej organizowane zawody snowboardowe w Polsce. Impreza odbyła się 3 lutego 2024 roku, w Białce Tatrzańskiej, a patronem zmagań snowboardzistek i snowboardzistów ponownie była Czwórka. Dziennikarze Czwórki czekali na Was w strefie zawodów na Kotelnicy.
rozwiń zwiń