Snowboard: od "snurfera" do symbolu wolności

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 11:00
Historia snowboardu liczy sobie kilkadziesiąt lat. Zaczęło się od "snurfera", dziś ta dyscyplina ma status sportu olimpijskiego. A jak wyglądały początki snowboardu w Polsce?
Jazda na snowboardzie daje wolność, nauka jest łatwiejsza i dużo szybciej można nauczyć się podstaw techniki. (zdj. ilustracyjne)
Jazda na snowboardzie daje wolność, nauka jest łatwiejsza i dużo szybciej można nauczyć się podstaw techniki. (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock/ Dmytro Vietrov

Narty połączone sznurkiem. Kto wymyślił "snurfera"?

Snowboard zrodził się w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Za twórcę przystosowanej do jazdy po śniegu, a przypominającą nieco popularną deskorolkę, "deski" uważa się Amerykanina Shermana Poppena, który chcąc skonstruować dla córki bezpieczniejszy sprzęt do jazdy po śniegu, połączył ze sobą kilka par nart specjalnym sznurkiem i nazwał to "snurferem". Na przełomie lat 80. i 90. nastąpił prawdziwy snowboardowy "boom". W 1983 roku w USA odbyły się pierwsze mistrzostwa świata, dwa lata później zorganizowano czempionat Europy w tej dyscyplinie. W roku 1987 po raz pierwszy zorganizowano zawody Pucharu Świata. Dziś ta dyscyplina ma status sportu olimpijskiego. 

Od deski do "Deski"

Pierwsi snowboardziści w Polsce pojawili się w latach 80. Można ich było spotkać w Zakopanem i w Beskidach, ale pierwszy zinstytucjonalizowany związek tej dyscypliny powstał na początku lat 90. Założył go Darek Rosiak, później także właściciel pierwszej polskiej fabryki snowboardu - opowiada Jacek Milas, sędzia snowboardowy. - W tym czasie zaczęli się też pojawiać pierwsi zawodnicy startujący zarówno w konkurencjach zjazdowych, jak i w slalomach i we freestyle'u. Był także wydawany magazyn "Deska".

Snowboard przeciwko systemowi

Na początku jazda na desce była formą aktywności związaną z pewnym stylem życia. Potem - podobnie jak skateboarding i surfing  - stała się nawet subkulturą. - Elementy obu dyscyplin są w snowboardzie. Freeride w głębokim puchu przypomina pływanie na falach, a freestyle nawiązuje do deskorolkowych tricków - tłumaczy gość Czwórki. - Snowboard był sportem wolnym, rebelianckim, którzy przeciwstawiał się systemowi.

Zobacz też:

Zajawka czasów transformacji

Pionierami tej dyscypliny w Polsce byli Dariusz Król, Dariusz Rosiak, Andrzej Pająk i Andrzej Stec. - W czasach transformacji ustrojowej pojawiało się dużo nowych "zajawek", które szybko znajdowały swoich fanów. Patrząc na archiwalne zdjęcia z pierwszych zawodów, które odbywały się w naszym kraju, widać, że to była "snowboardowa partyzantka". Świeża i na luzie. Dopiero potem rozpoczęła się rywalizacja, pojawiły się pierwsze problemy i nieporozumienia - dodaje rozmówca Jeremiego Angowskiego. Jak w przypadku innych dyscyplin, snowboard także - ze sportu na wariackich papierach - stał się sprofesjonalizowany. - Na początku riderzy sami budowali sobie tor przeszkód i skocznie, ale potem zaczęły się pojawiać pierwsze snowparki, w tym Halfpipe na Julianach w Szczyrku, który jednak w niczym nie przypominał dzisiejszych obiektów - wspomina Jacek Milas.

Posłuchaj
23:41 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - snowboard 17.03.2023.mp3 Historia polskiego snowboardu (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

Snowboardziści podkreślają, że deska ma ogromną przewagę nad nartami. Jazda na snowboardzie daje wolność, nauka jest łatwiejsza i dużo szybciej można nauczyć się podstaw techniki. Riderzy od lat chętnie odwiedzają nasze studio, a Czwórka z przyjemnością patronuje ich zmaganiom - m.in. na na zawodach Oscyp Snowboard Contest i festiwalu SnowFest. 

Uczestnicy zawodów SnowFest 2023. Uczestnicy zawodów SnowFest 2023.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Jacek Milas (sędzia snowboardowy)

Data emisji: 18.03.2023

Godzina emisji: 15.15

kul


Czytaj także

Jazda na łyżwach dla każdego - od czego zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 19:45
Sezon zimowy trwa, a jednym z popularniejszych zimowych sportów jest jazda na łyżwach. Podpowiadamy, jak zacząć swoją przygodę z tym sportem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SnowFest 2023. Co działo się na skoczni?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 15:30
Jubileuszowa odsłona festiwalu SnowFest przeszła do historii, ale uczestnikom pozostawiła piękne wspomnienia - i te muzyczne, i sportowe. - W piątek w Szczyrku tłumy podziwiały snowboardzistów, a w sobotę freestyle’owych narciarzy - opowiada dziennikarz Czwórki Jeremi Angowski. 
rozwiń zwiń