Czy nie umiemy już mówić?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 10:00
Czwórkowe studio odwiedziła Agata Porczyńska, której debiutancka książka "Wada wymowy" ukazała się w tym tygodniu. W audycji "Kontrkultura" rozmawiamy o tym, że nie umiemy ze sobą... rozmawiać.
Audio

Książka Porczyńskiej opisuje trudne relacje między ludźmi we wspólnym świecie, nieumiejętność podejmowania tematów takich, jak seks, miłość, związek. Wszystkie te tematy zawarła w 29 opowiadaniach, na swoje 29 urodziny.

- Wydaje mi się, że opowiadania umiem pisać - mówi Agata Porczyńska.- Uwielbiam tradycję opowiadań w kulturze polskiej, która jak mi się wydaje jest domeną mężczyzn. Krótkie formy są jak krótkie romanse - dodaje.

Z pisarką rozmawiamy o zanikającej i ewoluującej w bliżej nieokreślonym kierunku zdolności porozumiewania się z innymi i rozumienia innych. Dlaczego coraz częściej nie rozmawiamy, tylko wymieniamy informacje, a dotyczy to wszystkich dziedzin życia? 

- Gdy postawiłam ostatnia kropkę to zdałam sobie sprawę, że te wszystkie opowiadania są o braku porozumienia - mówi autorka.

Warto zwrócić również uwagę na język tych opowiadań. Styl Agaty Porczyńskiej jest cierpki i ostry. Dla autorki ważne jest by czuć postać.

Kim są główni bohaterowie opowiadań Porczyńskiej, co ma wspólnego literatura z aktorstwem dowiesz się z załączonej audycji "Kontrkultura".

Zapraszamy również do wysłuchania innych załączonych materiałów z audycji. Już w lutym na ekrany kin trafi "Swing" w reżyserii Abelarda Gizy, znanego z kabaretu LIMO, to nietypowa komedia, pełnometrażowa produkcja filmowa. 

W "Kontrkulturze" rozmawialiśmy również o połączeniu inżynierii genetycznej i sztuki. Specjalistą od tego tematu jest m.in. Dmitrij Bulatov z Narodowego Centrum Sztuki Nowoczesnej w Kaliningradzie.

(pj)

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eryk Lubos: aktor to tylko zawód

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2012 18:00
Eryk Lubos nie lubi mówić o sobie. Ula Kaczyńska namówiła go jednak na rozmowę o jego rolach, serialu "Misja Afganistan" i o tym, jak radzi sobie z popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kulturze wszystko już było...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 11:20
Zapraszamy na krytyczne i z przymrużeniem oka podsumowanie kultury 2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mój muzodram. Moja Nina"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 20:50
Teksty Niny Simon w tłumaczeniu Katarzyny Groniec i wykonaniu Moniki Mariotti składają się na niezwykły spektakl "Moja Nina" będący hołdem dla obdarzonej nieprzeciętnym głosem amerykańskiej artystki.
rozwiń zwiń