Pako Sarr i "Madam Tyson" na festiwalu "AfryKamera"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 14:00
"AfryKamera" to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący afrykański wkład w rozwój światowej kinematografii. Tegoroczna, ósma edycja potrwa do 25 kwietnia, a my sprawdziliśmy najciekawsze punkty jej programu.
Audio
  • Startuje "AfryKamera". O programie opowiadają Pako Sarr i Joanna Sawicka (Kontrkultura/Czwórka)
kadr z filmu Madame Tyson
kadr z filmu "Madame Tyson"Foto: mat. prasowe

 -  Kiedy ruszaliśmy z tym przedsięwzięciem zależało nam, żeby pokazać różnorodność kinematografii afrykańskiej. Dlatego w naszym programie nie brakowało eksperymentalnych obrazów - wspomina Joanna Sawicka z Biura Prasowego "AfryKamery". - Teraz doszliśmy do wniosku, że możemy skupić na tych krajach, które w Afryce przodują jeśli chodzi o branżę filmową. I tak Nigeria specjalizuje się w komercyjnych produkcjach, a Senegal uważany jest za kolebkę afrykańskiego kina.

Inspirując się MFF w Wenecji organizatorzy festiwalu postanowili dostosować formułę do oczekiwań współczesności i zainwestowali w jakość kosztem ilości. Jedną z pozafilmowych atrakcji będzie koncert projektu BAOBAB, który odbędzie się 13 kwietnia w TR Warszawa.

 - Ten projekt narodził się kiedy pracowałem nad muzyką do filmu "Madame Tyson", który to obraz otworzy tegoroczny festiwal.  - opowiada Pako Sarr. - To przedsięwzięcie traktuję jako powrót do Senegalu i Dakaru. Miejsc dla mnie wyjątkowych, gdzie afrykańska tradycja łączy się z tym, co bardzo nowoczesne.

W Warszawie "AfryKamera" rozpocznie się 10 i potrwa do 14 kwietnia, w innych miastach Polski odbędzie się w dniach 10 - 25 kwietnia. Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania oraz oglądając wideo z "Kontrkultury".

kul

Czytaj także

Eryk Lubos: aktor to tylko zawód

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2012 18:00
Eryk Lubos nie lubi mówić o sobie. Ula Kaczyńska namówiła go jednak na rozmowę o jego rolach, serialu "Misja Afganistan" i o tym, jak radzi sobie z popularnością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narratorem w filmie o Baczyńskim są jego wiersze

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 18:30
Relacje świadków, wypowiedzi żyjącej współcześnie młodzieży, ale przede wszystkim wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znalazły się w opowieści Kordiana Piwowarskiego o legendarnym poecie oraz bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Premiera filmu odbędzie się 15 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Cieślak: dziwi mnie, że "07 zgłoś się" tak szlachetnie się starzeje

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 12:40
W przypadku serialu "07 zgłoś się" chyba nikt nie ma wątpliwości, że to produkcja kultowa. W latach 80. porucznik Borewicz kruszył niewieście serca nie tylko na szklanym ekranie i był pierwszym stróżem prawa skrojonym w iście amerykańskim stylu. Jak z perspektywy czasu Bronisław Cieślak ocenia swoją role oraz co sądzi o potężnym gronie fanów, wśród których nie brakuje ludzi bardzo młodych? Sprawdził to Bartek Wasilewski.
rozwiń zwiń