IV Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Posłuchaj fragmentów w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 12:00
2 i 3 lipca odbył się IV Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych RP. Tegoroczna edycja poświęcona była wpływowi kultury żydowskiej na muzykę współczesną, jazz i muzykę świata. Koncerty zostały zarejestrowane w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od 18 i 19 lipca będziecie mogli je zobaczyć online, a ich fragmenty już dziś usłyszeć w audycji "Fok Off".
Milo Kurtis
Milo KurtisFoto: mat.pras.

Slavic jazz undergrund lena romul 1200.jpg
Slavic Jazz Underground z płytą "Jare gody" - symboliczny początek

IV odsłona festiwalu była podejmuje wątki wielowiekowej tradycji żydowskiej i jej wpływów na współczesne gatunki muzyki świata i jazzu. Impreza, która jest wędrownym przedsięwzięciem tym razem zagościła w Muzeum Polin. 


Posłuchaj
40:27 _PR4_AAC 2020_07_15-00-05-59.mp3 Posłuchaj rozmowy z Milo Kutnisem, dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych (Folk Off/Czwórka)

 

- Na pomysł festiwalu wpadłem przy okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W niewielkim stopniu poruszano ten wątek z punktu widzenia polskiej muzyki, która ma przebogatą tradycję. Dlatego właśnie postanowiłem zaprezentować kulturę polskich mniejszości - opowiadał dyrektor artystyczny festiwalu Milo Kutnis.

MILO Ensemble & Wojciech Waglewski & Tomasz Kukurba/NCKultury

Zaczęło się od muzyki tatarskiej, pierwsza odsłona liczyła ponad 4 tysiące gości, a repertuar rozszerzył się do kultury Mazowsza, muzykę pogranicza, ale również muzykę świata i klezmerską. - IV odsłona poświęcona została wpływowi muzyki żydowskiej na kulturę, dlatego wydawało mi się oczywistym, że powinna odbyć się w Muzeum Polin. Wyszło naprawdę dobrze, choć mogliśmy zaprosić jedynie 80 osób - dodawał. 

Czytaj także:


Lena Romul mała Zeberka Jakub Sadowski, Earl Jacob 1200.jpg
Festiwal Muzyki Etnicznej Korzenie Europy - dzieje się w świecie folku

Jak mówił, festiwalu tegoroczna edycja poświęcona jest wpływowi kultury żydowskiej na muzykę współczesną, jazz i muzykę świata. Tradycje przenikania się obu kultur mają wyjątkową, wielowiekową historię. Jednym z założeń Festiwalu jest pokazanie, że muzycy prezentujący różne gatunki mogą tworzyć jedność, że muzyka łączy ludzi z różnych kultur.


Oficjalny plakat IV odsłony Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Oficjalny plakat IV odsłony Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych

W audycji "Folk Off" mieliśmy okazję posłuchać fragmentów tego wyjątkowego koncertu. W programie festiwalu pojawili się światowej sławy klarnecista, David Krakauer wraz z zespołem Bester Quartet, Karolina Cicha & Spółka (z programem z płyty Ydiszland), KROKE MILO Ensemble feat. Wojciech Waglewski i Tomasz Kukurba.

Koncerty są dostępne również na fanpage'u i kanale na YouTube Narodowego Centrum Kultury do końca sierpnia 2020 r.

Przejdź na kanał Youtube NCK →


***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Milo Kurtis (dyrektor festiwalu)

Data emisji: 15.07.2020

Godzina emisji: 00:04

ac

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mascarimirì powraca z krążkiem "Nou". Cyfrowe brzmienie folku z Salento

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 14:08
Mascarimirì to jeden z najważniejszych muzycznych akcentów europejskiej sceny folkowej. Ich najnowszy krążek "Nou" wybrzmiał w Czwórce premierowo poza słoneczną Italią. - "Nou" to nowy sound zaspołu, z dużą dozą elektroniki. Naszym charakterystycznym instrumentem wciąż jednak pozostaje tamburyn salentyński - mówi Claudio "Cavallo" Gianotti, założyciel grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folkowisko w Gorajcu na żywo i online pod hasłem "9 i 1/2". "Mieszamy kultury"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 09:48
W tym roku na scenie Folkowiska wystąpią muzycy z gminy Cieszanów, ale nie tylko. Pojawią się m.in. Alena i Julia, Syn Tadeusza, czyli akordeonista Patryk Walczak, czy kapela Tęgie Chłopy i krakowscy Muzykanci, oraz - dla mniej konserwatywnych miłośników folku - Cyrk Deriglasoffa.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Slavic Jazz Underground z płytą "Jare gody" - symboliczny początek

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 00:00
Slavic Jazz Underground to - obok muzyki i mnóstwa pozytywnych wibracji - także ruch, który właśnie zaczyna zataczać coraz szersze kręgi. Premierę właśnie miała ich płyta "Jare Gody".
rozwiń zwiń