"Bardzo Etno". Powrót do tradycji w sześciu odsłonach

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:44
"Bardzo Etno" to cykl sześciu spotkań, koncertów, organizowany w lipcu i sierpniu w Warszawie. - Chcemy wskrzeszać ducha ludowszczyzny i folkloru w najlepszym wydaniu - mówią organizatorzy wydarzeń Patryk Wasążnik i Adam Bruszewski.   
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

czeremszyna samosiuk 1200.jpg
"Z Wiejskiego Podwórza" - 25. odsłona festiwalu będzie wyjątkowa

- Idea, która nam przyświeca, to zawsze dobra muzyka. Chcemy promować i upowszechniać kulturę etniczną, ludową, w jej najbardziej szlachetnym wydaniu - tłumaczył Adam Bruszewski z fundacji Bardzo, bardzo. A jak przekonywał szef artystyczny cyklu w tych wydarzeniach każdy znajdzie coś dla siebie. - Każde spotkanie podzielone jest - można powiedzieć - na trzy części. Mamy spotkania z ekspertami, koncerty, a na końcu jest jam session, ewentualnie potańcówka. To zależy od twórców i energii, jaka panuje w klubie - tłumaczył Patryk Wasążnik. - Takiego zestawienia trudno szukać w innych klubach w Warszawie, z reguły organizowane są one oddzielnie.

Posłuchaj
59:49 2020_07_29 00_00_02_PR4_Folk_Off.mp3 O wydarzeniach w ramach Bardzo Etno” opowiadają Patryk Wasążnik i Adam Bruszewski (Folk Off/Czwórka) 

Slavic jazz undergrund lena romul 1200.jpg
Slavic Jazz Underground z płytą "Jare gody" - symboliczny początek

Wydarzenia odbędą się w warszawskim klubie BARdzo, bardzo. Impreza rozpoczęła się 15 lipca, ostatnia odsłona wybrzmi 26 sierpnia. Najbliższa otwiera się już 29 lipca pod hasłem "Wiejskie kluby tańca. Fenomen inicjowania zabawa z muzyką ludową na terenie Radomszczyzny" i wskrzesić ma ducha dawnych wiejskich potańcówek. - Potańcówki - można zaryzykować stwierdzenie - przejęły rynek spotkań dotyczących kultury ludowej. Próbujemy opowiedzieć o początkach, genezie. Pomoże nam w tym Czesław Pióro, inicjator Radomskiej Inicjatywy Oberkowej, drugim ekspertem będzie Zdzisław Kwapiński, który także tego wieczoru ze swoją kapelą koncert - opowiadał Patryk Wasążnik. Gościnnie pojawi się także Jan Emil Młynarski.

Czytaj także:

Następna impreza odbędzie się 5 sierpnia, a w klubie BARdzo bardzo pojawią się wówczas m.in. prof. Andrzej Bieńkowski i Małgorzata Bieńkowska, założyciele Fundacji Muzyka Odnaleziona. 19 sierpnia organizatorzy zaproszą na spotkanie z reprezentantami Chutoru Gorajec i Czeremszyną. Podczas ostatniej odsłony - na finał - historia Radiowego Centrum Kultury Ludowej, wieczór uświetniony m.in. przez Piotra Kędziorka. Na scenie wystąpią Tęgie Chłopy. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Patryk Wasążnik (dyrektor artystyczny cyklu "Bardzo Etno"), Adam Bruszewski (fundacja Bardzo, bardzo)

Data emisji: 29.07.2020

Godzina emisji: 00:02

kd/kul

Czytaj także

Kirszenbaum - psychofolk przesiąknięty literaturą

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 00:00
Podczas festiwalu Nowa Tradycja 2018 wzbudzili zaciekawienie swoimi absurdalnymi i nieco "paranoicznymi" tekstami. Zdobyli nagrodę i kilka miesięcy później nagrali EP-kę, a w roku ubiegłym płytę "Stypa komedianta". Kirszenbaum to, zdaniem gospodarza audycji Macieja Szajkowskiego, mocny punkt rodzimej sceny psychofolku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Slavic Jazz Underground z płytą "Jare gody" - symboliczny początek

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 00:00
Slavic Jazz Underground to - obok muzyki i mnóstwa pozytywnych wibracji - także ruch, który właśnie zaczyna zataczać coraz szersze kręgi. Premierę właśnie miała ich płyta "Jare Gody".
rozwiń zwiń