Zróbmy wiochę

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 11:11
- Chcemy zmierzyć się ze stereotypem i autostereotypem polskiego wieśniaka. Akcją "Jestem ze wsi" świętowaliśmy 165. rocznicę zniesienia pańszczyzny w Galicji - mówią Magda Bartecka i Maciej Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko.
Audio
  • Magda Bartecka i Maciej Piotrowski mówią o Polakach-wieśniakach (Folk-Off/ Czwórka).
Zróbmy wiochę
Foto: Glow Images/East News

- Nawet po zniesieniu pańszczyzny stosunki niewolnicze, chłop - dwór, przetrwały i nadal głęboko tkwią w naszej świadomości. Postanowiliśmy świętować rocznicę zniesienia pańszczyzny, żeby zwrócić uwagę na ten problem. Pokazujemy, że niemal każdy Polak ma wiejskie korzenie - mówi Magda Bartecka.
W ramach akcji "Jestem ze wsi"  mieszkańcom Krakowa i Warszawy zostały nadane prawa wiejskie.
- Naszym zadaniem było zrobienie wiochy - żartuje Magda.
Na pytanie: "czy jesteś ze wsi?", nawet Ci, którzy stanowczo odpowiadali "nie", po chwili zastanowienia znajdywali w swojej rodzinie kogoś kto jest ze wsi. Organizatorzy akcji, zadając pytania, przygotowując debaty i imprezy próbują zwrócić uwagę na zafałszowaną mentalność wielkomiejską. Jednocześnie podkreślają bogactwo prowincjonalnej kultury. Finałem kampanii "Jestem ze wsi" był festiwal kultury chłopskiej w Gorajcu, malutkiej wiosce na roztoczu wschodnim. W miejscu, z którego wszyscy wyjeżdżają do miast.
- Wieś to nie tylko lniane spodnie i wzorek łowicki na ścianie, ale i dobra muzyka, wielka mądrość kultury. Trzeba po nią sięgać głębiej. Trzeba szukać naszej kultury w kulturze wsi - podkreśla Maciej Piotrowski.
Stowarzyszenie Folkowisko podjęło się wyzwania walczenia z chamofobią. Pokazują wartość tego, co wiejskie, tego co nasze i polskie.
- Trzeba zaakceptować fakt, że nasza tożsamość jest wiejska. A tę wiejskość należy przyjąć z całym jej  bogactwem i biedotą. Nam nie chodzi o to, żeby perfumować rzeczywistość, ale pokazać ją w całym swoim skomplikowaniu - wyjaśniają goście audycji "Folk-Off".

jl

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA
Czytaj także

Nie żyje Andrzej Kondratiuk - reżyser "prowincjonalny"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 12:50
- Dokąd płynę? Do kina, do filmu, który jest niepodobny do innych. Nie wiadomo, do jakiej szuflady mnie włożyć - mówił o sobie Andrzej Kondratiuk w wywiadzie dla Czwórki z 2013 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każdy może tworzyć Mapę Kultury. Ty także!

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 12:30
Mapa Kultury to portal z Interaktywną Mapą Polski, na której każdy możesz znaleźć i zmieścić informacje o ciekawych miejscach, ludziach, wydarzeniach ze swojej okolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fredro, Sienkiewicz i Mickiewicz czynią Polaków wyjątkowymi

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 14:00
- Tak naprawdę to sam prezydent Komorowski zdecydował, że w tym roku bohaterem "Narodowego Czytania" będzie hrabia Fredro - mówi Agnieszka Celeda. - W najbliższą sobotę zachęcamy do wspólnej lektury dzieł komediopisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolorowe miasto? "Warto zmieniać świat wokół siebie"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 13:30
Kraków, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław – to miasta, których mieszkańcy chcą zmian. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że "Polakom nic się nie chce", okazuje się, że wielu naszych rodaków, ma ochotę, by robić rzeczy wyjątkowe.
rozwiń zwiń