Polak to złodziej?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 15:29
Ręcznik z hotelu, popielniczka z baru, papier do drukarki wyniesiony z pracy albo ściąganie - z badań wynika, że nadal jest u nas przyzwolenie na przywłaszczanie cudzej własności. Czwórka sprawdza, jak to jest z naszą uczciwością.
Audio
  • Posłuchaj dyskusji o uczciwości Polaków z udziałem ekspertów i słuchaczy Czwórki
  • Jak zagraniczni studenci reagują na przyzwolenie na ściąganie na polskich uczelniach - sprawdzała Kasia Tarnopolska
  • Czy mamy lepkie ręce? Posłuchaj sondy Kasi Tarnopolskiej

Mamy rok 2032. W miejscu Warszawy jest zaorane pole, po którym oprowadza nas były mieszkaniec stolicy i mówi: "Każdy kradł ile mógł, w końcu zabrakło. I Unia to zobaczyła, kazali zaorać i wrócilimy do starych czasów". Wpuszczony do internetu film "Warszawa 2032" bije rekordy oglądalności.

 - Zależało nam, by przy użyciu minimalnych środków wyrazu, chwycić ludzi za serce - mówi Filip Zawadzki z Creative Studio. - Nie chcieliśmy pokazywać futurystycznej przyszłości tylko poruszyć problem. Bo mam wrażenie, że młodzi ludzie w dzisiejszych czasach nie doceniają tego, co mamy u siebie.  

Kornelia Zagórska reprezentujaca Q-Ruch Sąsiedzki dodaje: - Im bardziej jesteśmy zaangażowani, my jako sąsiedzi, w tworzenie własności, tym bardzie jej dobro leży nam na sercu. Jeżeli nie ma więzi między sąsiadami, to na ławce, żarówce czy czystym śmietniku nie będzie im zalezeć.

Bardzo często też zapominamy, że przestrzeń publiczna, to tak naprawdę nasza przestrzeń. I nie troszczymy się o parki, skwery, osiedlowe podwórka.

 - Polskie społeczeństwo pełne jest zawiści - kontynuuje współtwórca "Warszawy 2032". - I to widać w komentarzach, które pojawiły sie pod filmem. Chcieliśmy poprzez humor skłonić ludzi do myślenia, a film nakręciliśmy na konkurs zorganizowany przez Jurka Owsiaka.

Czy Polacy mają lepkie ręce? Posłuchaj wyników sondy Kasi Tarnopolskiej oraz reportażu o cichym przyzwoleniu na ściąganie, co bulwersuje zagranicznych studentów uczacych się w Polsce. Sprawdź też do jakich wniosków w dyskusji doszli goście i słuchacze audycji "4 do 4".

 

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PRL: czytanie bez zrozumienia

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 16:50
Godzina policyjna, Edward Gierek oraz milicja - z tym najczęściej kojarzy nam się PRL. Mimo negatywnych konotacji ten okres historii Polski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodego pokolenia. Skąd ten sentyment do barów mlecznych, ceraty na stołach i nóżek w galarecie? Sprawdziła to ekipa "4 do 4'.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubimy się męczyć!

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 16:04
Stres i czasy, w których żyjemy, wbrew pozorom, sprzyjają aktywności ruchowej i coraz więcej Polaków regularnie uprawia sport. Czwórka sprawdza, dlaczego lubimy się męczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2015: Bez prezentacji, za to z przedmiotem dodatkowym

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 15:36
Społeczna presja wyzwala potrzebę posiadania matury. Tymczasem w tym roku ponad 60 tysięcy przystępujących do egzaminu nie poradziło sobie z tym zadaniem.
rozwiń zwiń