X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Matura 2015: Bez prezentacji, za to z przedmiotem dodatkowym

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 15:36
Społeczna presja wyzwala potrzebę posiadania matury. Tymczasem w tym roku ponad 60 tysięcy przystępujących do egzaminu nie poradziło sobie z tym zadaniem.
Audio
  • Co dalej z tą maturą - sprawdzał Dominik Olędzki. Posłuchaj sondy wśród studentów i pracowników naukowych Uniwersytetów: Jagiellońskiego i Warszawskiego.
  • O maturze w studiu Czwórki dyskutują eksperci i słuchacze

 - Egzamin maturalny pełni funkcję rekrutacyjną, czyli jest przepustką do kształcenia na studiach - mówi Małgorzata Szybalska, dyrektor Departamentu Programów Nauczania i Podręczników. - I w nowej formule matura stała się egzaminem powszechnym, obowiązującym wszystkich absolwentów szkół średnich - liceów, liceów profilowanych, techników i szkół uzupełniających.

Paweł Oska, dyrektor Akademii Maturalnej przy Collegium Novum wyjaśnia: - Mamy dwa typy kursanta: dzieciaki, które chcą poszerzyć swoje wiadomości, żeby dostać się na wymarzone studia i te, których wiedza jest na bardzo niskim poziomie. A główny powód takiego stanu rzeczy to nieusystematyzowanie wiedzy. W szkołach przepływ informacji jest pozbawiony ciągu przyczynowo-skutkowego, a ograniczona ilość godzin lekcyjnych uniemożliwia pełną realizację obowiązującego programu. 

W większości państw Unii Europejskiej system egzaminów zewnętrznych ma wieloletnią tradycję. W Polsce jest to twór stosunkowo młody, więc bywa niedoskonały i wymaga poprawy. 

- Kluczowym momentem tworzenia naszego systemu było wprowadzenie w 2010 roku obowiązkowego egzaminu z matematyki - tłumaczy szefowa DPN-u w audycji "4 do 4". - Od 2015 roku pojawią się kolejne zmiany. Część obowiązkowa pozostanie bez zmian. Nie będzie za to prezentacji w części ustnej egzaminu z języka polskiego. Zamiast tego, uczniowie będą losować pytanie dotyczące szeroko pojętej kultury i po krótkim przygotowaniu porozmawiają o tym z komisją.

Kolejną zmianą będzie wprowadzenie dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.  - Obowiązek przystąpienia do tego egzaminu jest warunkiem otrzymania świadectwa maturalnego - mówi dyrektor Departamentu Programów Nauczania i Podręczników. I dodaje: - Egzamin nie będzie jednak objęty progiem zdawalności, a jego funkcja organiczy się jedynie do rekrutacyjnej.

Jak postrzegają maturę studenci oraz pracownicy naukowi UW i UJ - dowiesz się słuchając materiału Dominika Olędzkiego. A w dołączonym do artykułu nagraniu znajdziesz relację z dyskusji z udziałem ekspertów i słuchaczy Czwórki.

kul  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hejterzy na cenzurowanym

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 14:45
"Wyrzućmy z kraju, zabijmy, zabierzmy im..." - z badań wynika, że co 10 wpis na forach jest agresywny i nienawistny. Czy cenzura w sieci powstrzyma ten proces?
rozwiń zwiń

Czytaj także

PRL: czytanie bez zrozumienia

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 16:50
Godzina policyjna, Edward Gierek oraz milicja - z tym najczęściej kojarzy nam się PRL. Mimo negatywnych konotacji ten okres historii Polski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodego pokolenia. Skąd ten sentyment do barów mlecznych, ceraty na stołach i nóżek w galarecie? Sprawdziła to ekipa "4 do 4'.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubimy się męczyć!

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 16:04
Stres i czasy, w których żyjemy, wbrew pozorom, sprzyjają aktywności ruchowej i coraz więcej Polaków regularnie uprawia sport. Czwórka sprawdza, dlaczego lubimy się męczyć.
rozwiń zwiń