X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

PRL: czytanie bez zrozumienia

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 16:50
Godzina policyjna, Edward Gierek oraz milicja - z tym najczęściej kojarzy nam się PRL. Mimo negatywnych konotacji ten okres historii Polski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodego pokolenia. Skąd ten sentyment do barów mlecznych, ceraty na stołach i nóżek w galarecie? Sprawdziła to ekipa "4 do 4'.
Audio
  • Posłuchaj dyskusji o PRL-u w Czwórce z udziałem ekspertów i słuchaczy
  • Na czym polega urok PRL-u sprawdzała Kasia Tarnopolska
  • Z czym ci się kojarzy PRL - posłuchaj sondy Kasi Tarnopolskiej

 - Młodzi ludzie zawsze poszukują czegoś oryginalnego - twierdzi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. I dodaje: - Po dwudziestu latach życia w kapitaliźmie młode pokolenie może już być znudzone dobrobytem i w przeszłości próbuje odnaleźć inne smaki.

Według Marty Rosołowskiej, organizatorki wycieczek "Warszawa śladami PRL-u" młodzi ludzie nie dysponują zbyt wielką wiedzą na ten temat. - To głównie szkolna wiedza, ograniczona do historycznych faktów. A uczestnicy naszych spotkań chcieliby dowiedzieć się czegoś o życiu w tamtej Polsce. I nie jest to kwestia mody, ale ciekawości.

 - Pałac Kultury, dawny Dom Partii to elementy miejskiego krajobrazu, które dla młodego pokolenia istnieją od zawsze - tłumaczą goście Krzyśka Grzybowskiego. - I trzeba pamiętać, że dzisiejsze dwudziestolatki nie kojarzą ich ani pozytywnie, ani negatywnie. Chcą po prostu wiedzieć co to jest.

Największe wrażenie zawsze robi wizyta w Pałacu Kultury. - Z nami młodzież poznaje to miejsce od podszewki - opowiada Marta Rosołowska. - Gabinety sekretarzy partii, przepiękne posadzki, kapiące kryształami żyrandole, nie da się przejść koło nich obojętnie.   

Szarzyzna Polski Ludowej w dzisiejszych czasach może być postrzegana jako alternatywa dla przeładowanej i nowobogackiej rzeczywistości.

 - W takich warunkach rodzi się bunt młodego człowieka przeciwko cywilizacji, która jest dyktatem pięniądza - mówi szef MHP. - Warto jednak pamiętać, że PRL to nie tylko gumy z Kaczorem Donaldem i dyskretny urok Pewexu. Te czasy miały też inny, tragiczny wymiar. I takie czytanie PRL-u bez zrozumienia jest największą pułapką mody na Polskę Ludową. I kończy: Czerwone skarpetki są fajne, ale dobrze jest mieć świadomość, że za noszenie ich w tamtych czasach można było dostać milicyjną pałą.    
   
Co dzisiejsza młodzież wie o PRL-u i z czym kojarzy tamte lata sprawdzała reporterka Czwórki, Kasia Tarnopolska. Posłuchaj też nagrania z dyskusji w audycji "4 do 4", w której wzięli udział eksperci oraz słuchacze.

kul 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieznana twarz Polaków: zdybyliśmy najwięcej szczytów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:21
Polacy w Himalajach wypracowali swój styl wspinaczki, wejścia zimowe to była ich specjalizacja. O tych wyprawach i wolności, którą dają góry powstał film "Sztuka wolności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisła to miejsce, w którym totalnie można odpłynąć

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 20:00
Czeska Praga, Paryż, Londyn - tam rzeki są w centrum miasta. Poza nielicznymi wyjątkami, u nas niestety w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Ale idzie, to znaczy płynie ku lepszemu. Przekonasz się o tym, słuchając nagrania z audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hejterzy na cenzurowanym

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 14:45
"Wyrzućmy z kraju, zabijmy, zabierzmy im..." - z badań wynika, że co 10 wpis na forach jest agresywny i nienawistny. Czy cenzura w sieci powstrzyma ten proces?
rozwiń zwiń