Lubimy się męczyć!

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 16:04
Stres i czasy, w których żyjemy, wbrew pozorom, sprzyjają aktywności ruchowej i coraz więcej Polaków regularnie uprawia sport. Czwórka sprawdza, dlaczego lubimy się męczyć.
Audio
  • Dlaczego warto wziąć udział w Ecco Walkathonie sprawdzał Bartosz Goławski
  • Dlaczego lubimy się zmęczyć? Posłuchaj naszej sondy
  • Krzysiek Grzybowski wraz z ekspertami i słuchaczami rozmawia o tym, dlaczego warto się fizycznie męczyć

 - Są ludzie, którym sport i zmęczenie sprawiają frajdę - mówi Tomasz Kowalski, thriatlonista i trener drużyny Ironmanów. - Ale jeśli ktoś za tym nie przepada, to wcale nie znaczy, że jest leniwy.

Z badań wynika, że regularny wysiłek fizyczny powoduje, że w organizmie osoby ćwiczącej wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Aktywność, podczas której może wystąpić stan euforyczny obejmuje nie tylko bieganie, ale również pływanie, narciarstwo biegowe, wioślarstwo długodystansowe, jazdę na rowerze, podnoszenie ciężarów, kulturystykę, aerobik, czy gry zespołowe takie jak koszykówka albo piłka nożna.

 - Miłość do sportu albo wynosi się z domu, albo się do niej dorasta - tłumaczy gość audycji "4 do 4". - Ja zacząłem już jako dziecko, od kolarstwa. Ale znam osoby, które aktywność ruchową odkryły dla siebie dopiero po studiach. Kiedy poczuły, że brak im adrenaliny.

Stąd też coraz większą popularnością cieszą się sporty ekstremalne, które zapewniają dużą dawkę wysokiego napięcia i zwierzęce wręcz zmęczenie.

 - Uzywanie określenia "ekstremalny" jest według mnie nieco na wyrost - wyjaśnia Igor Błachut, organizator rajdów terenowych.  - Ale faktem jest, że coraz więcej osób bierze udział w imprezach, które rozgrywane sa na świeżym powietrzu i trwają trochę dłużej niż kwadrans.

Nie ma określonego profilu uczestników takich zawodów. Biorą w nich udział i młodsi i strasi, mężczyźni i kobiety. Częśc z nich szybko się zniechęca, są też tacy, którzy bawią się w ten sposób przez długie miesiące.

Według gościa Krzyśka Grzybowskiego, żeby zacząć ćwiczyć, trzeba po prostu się odważyć. - Dobrze jest też rozejrzeć się za jakąś grupą treningową w okolicy. Bo wtedy jest łatwiej o motywacjnego kopniaka.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o Mistrzostwach Europy w Rajdach Przygodowych oraz o thriatlonie? Posłuchaj dołączonego do artykułu nagrania z dyskusji w audycji "4 do 4". Sprawdź też dlaczego lubimy się męczyć oraz po co bierzemy udział w Ecco Walkathonie. Szczegóły znajdziesz w materiałach Bartosza Goławskiego.

kul

 

 

Czytaj także

Hejterzy na cenzurowanym

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 14:45
"Wyrzućmy z kraju, zabijmy, zabierzmy im..." - z badań wynika, że co 10 wpis na forach jest agresywny i nienawistny. Czy cenzura w sieci powstrzyma ten proces?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak tworzyć kulturę w czasach kryzysu?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 06:00
Czy kultura rzeczywiście wymaga kolosalnych nakładów finansowych? Być może zamiast iść do kina, warto wziąć udział w darmowym, ulicznym święcie sztuki? - Staramy się robić wszystko jak najlepiej za jak najmniej – mówi Mateusz Telega ze Stowarzyszenia 16 Wersów. – Ale narzędzia, niezbędne do tworzenia kultury sporo kosztują. Nie da się tego robić za darmo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PRL: czytanie bez zrozumienia

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 16:50
Godzina policyjna, Edward Gierek oraz milicja - z tym najczęściej kojarzy nam się PRL. Mimo negatywnych konotacji ten okres historii Polski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodego pokolenia. Skąd ten sentyment do barów mlecznych, ceraty na stołach i nóżek w galarecie? Sprawdziła to ekipa "4 do 4'.
rozwiń zwiń