X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Finowie słuchają łacińskiego radia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 09:53
Wystarczy, że nauczysz się 1000 najczęściej używanych słów, a zrozumiesz ponad 70 procent tego, co usłyszysz w obcym języku. W pierwszym tygodniu grudnia szkolimy w Czwórce lingwistyczne umiejętności.
Audio
  • Ko uczy się języków martwych - sprawdzała Kasia Węsierska
  • Ewelina Grygiel sprawdza jak efektywnie nauczyć się języków obcych

Dziś już nikt nie ma wątpliwości, dlaczego warto uczyć sie języków obcych. Żyjemy w globalnej wiosce, potrzebujemy więc narzędzi, żeby porozumieć się z ludźmi nie tylko z różnych części świata, ale też z innych kultur.

Obecnie na świecie dominuje angielski, choć kiedyś taką rolę odgrywała łacina. Myli się jednak ten, kto myśli, że nikt już nie chce uczyć się języków martwych: - Chętnych nie brakuje, choć metody nauczania różnią się od tych stosowanych w przypadku języków nowożytnych - tłumaczy Jan Kwapisz, adiunkt Instytutu Filologii Klasycznej UW. - My nie uczymy studentów mówienia, tylko czytania tekstów starożytnych. Zaczynamy od zasad łacińskiej i greckiej gramatyki, nie skupiamy się natomiast na słownictwie.
Łacina, choć zaliczana do języków martwych, nadal obowiązuje jako język urzędowy w Watykanie. Dzięki temu jej słownictwo systematycznie jest wzbogacane: - Odbywają się kongresy łaciny mówionej. Łacinnicy wydają swoje czasopisma, mają strony internetowe, a w Finlandii nawet łacińskie radio - wymienia rozmówca Kasi Węsierskiej. - Podobnie jest ze starogreką. Odkryłem ostatnio w sieci serwis informacyjny redagowany właśnie w tym języku.  
Jak szybko i skutecznie samemu nauczyć się obcego języka, sprawdzała Ewelina Grygiel, a Kasia Węsierska wyruszyła na poszukiwanie tych, którzy chcą uczyć się języków martwych. Posłuchaj ich relacji z "Poranka OnLine".

Pamiętaj, że najtrudniej nauczyć się pierwszego języka. Potem idzie już z górki.
kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wejdź w świąteczny biznes

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 17:00
W "Poranku OnLine" sprawdziliśmy, jak i gdzie można zarobić przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdjęcie wrzucone do sieci, zaczyna żyć własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 19:22
- Zdjęcia, które wrzucamy do internetu mogą zostać wykorzystane przeciwko nam za kilka dni, albo nawet za kilka lat – ostrzegają eksperci. Jak ustrzec się przed tym, by nasze fotki nie wpadły w niepowołane ręce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła na miarę naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 01:00
Połowa absolwentów liceów profilowanych nie potrafi zdać matury, a kończący szkoły zawodowe nie mają kwalifikacji, żeby podjąć pracę. Zmieni to reforma szkolnictwa, która potrwa do 2017 roku.
rozwiń zwiń