Przez taniec poznasz naturę Gruzina

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 17:25
Zamiast "dzień dobry" Gruzin przywita Cię słowami "życzę ci zwycięstwa". Czwórka gościła w kraju wojowników, biesiadników, tancerzy i wielbicieli wina.
Audio
  • Związki Gruzji i tańca bada Kasia Tarnopolska. Sprawdź dlaczego nasi sąsiedzi tak kochają muzykę
  • Jak wyglądała wojna w Gruzji? Poznaj szczegóły filmu "5 dni wojny"
  • Posłuchaj dlaczego warto odwiedzić Gruzję
Tbilisi, Gruzja
Tbilisi, GruzjaFoto: Eigenes Werk/commons.wikimedia.org

 - Gruzja należy do śródziemnomorskiej cywilizacji, w któej taniec i śpiew zajmują szczególne miejsce - wyjaśnia gość Krzyśka Grzybowskiego. - Każdy region ma swoje zwyczaje i własną muzyczną tradycję, a niektórzy naukowcy mówią, że starożytne tańce gruzińskie działają na człowieka jak joga.

Gruzja znajduje się w Azji i leży na Zakaukaziu. Graniczy m.in. z Rosją i Azerbejdżanem. Dzięki geograficznemu usytuowaniu jest atrakcyjna turystycznie zarówno latem, jak i zimą. W wakacje  możemy opalać się na wybrzeżu Morza Czarnego, a jesienią podziwiać zabytki w Tbilisi.

- Mój kraj słynie z długowieczności. Najstarsza mieszkanka Gruzji liczyła 130 lat - opowiada David Gamtsemlidze. - To zaleta fantastycznego mikroklimatu, dobrej wody i pysznego jedzenia oraz wina. Jedną z najważniejszcych części gruzińskiego życia jest właśnie biesiadowanie. Na suto zastawionym stole centralne miejsce zajmuje wino. Tamtejsze toasty są długie i zazwyczaj kończą się zaskakującą lub śmieszną puentą. Ale wielogodzinne uczty to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić Gruzję: - Zalety mojego kraju mógłbym długo wymieniać. Skupię się na tych najistotniejszych: ciekawa historia, własny alfabet oraz ambitni i gościnni ludzie, których nie spotkacie nigdzie indziej - mówi gość Czwórki.

Najciekawsze miejsca, najsmaczniejsze potrawy i największe gruzińskie atrakcje poznasz, słuchając kolejnego odcina cyklu podróżniczego w audycji "4 do 4". Nagranie znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu. Zapoznaj się także z materiałami Kasi Tarnopolskiej, która zbadała związki Gruzinów z tańcem oraz filmu "5 dni wojny" z realiami wojny gruzińskiej.

Podróżuj z Czwórką dookoła Europy > > >

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

U nas mikołajki, a w Turcji tańczą derwisze

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 18:46
Słoneczne wybrzeże, wirujący derwisze, bakłażan pod każdą postacią i Stambuł, który wciąga jak narkotyk - taka jest Turcja, kraj dwóch kontynentów i wielu twarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbrzydsze miasto Europy - to tu urodziły sie Smerfy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 18:51
To wyjątkowa wyprawa. Tym razem w ramach cyklu podróżniczego Czwórka wybrała się do Belgii. Ale nie po to, by podziwiać strzeliste gmachy Brukseli, ale by zobaczyć… podobno najbrzydsze miasto Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duma bez uprzedzenia. Śladami Jane Austen w Bath

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 17:56
Kąpiel w Bath i kilka tajemnic z życia Jane Austen. Bo Anglia tylko nie tylko Sex Pistols, Big Ben i Londyn, o czym przypomina gość Czwórki.
rozwiń zwiń