Gdzie urodził się Kopernik? Rodzina bogata, nie wiadomo

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2012 13:08
Wstrzymał słońce, ruszył ziemię, a mieszkał w Toruniu. Po remoncie dom Kopernika otwiera się dla gości. A stąd już tylko krok do parku kultury Mennonitów.
Audio
  • Czwórka w domu Mikołaja Kopernika. Posłuchaj relacji z tej nietypowej wizyty
  • Kim byli Mennonici i gdzie można zapoznać się z ich kulturą dowiesz się słuchając tego nagrania

Nie ma wątpliwości, że Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu. O wiele trudniej jest określić dokładnie w którym domu, gdyż bogata rodzina Koperników, skoligacona z najważniejszymi rodami patrycjuszowskimi w mieście, miała wówczas kilka nieruchomości. Jeden z domów przetrwał od czasów średniowiecza w niewiele zmienionym stanie. Jego mury, układ i zdobienia odzwierciedlają historię miasta i jego mieszkańców, kontakty handlowe i artystyczne Torunia oraz przemiany w mentalności, gustach i sposobie życia mieszkańców, a oryginalne wnętrza i wyposażenie pozwalają przenieść się w epokę Kopernika i poznać życie codzienne bogatej mieszczańskiej rodziny.
- Działka, na której zbudowano dom opatrzony numerem 15 należała do rodziny Koperników od około połowy XV wieku. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości - wyjaśnia Michał Kłosiński, kierownik domu polskiego astronoma. - Natomiast w 1468 roku rodzina Koperników nabyła również dom przy Starym Rynku 36. I w tej chwili te dwie lokalizacje brane są pod uwagę, jako miejsca przyjścia na świat Mikołaja.  
Odnowiona kamienica Kopernika nie jest jedyną atrakcją przygotowywaną dla turystów, którzy odwiedzą Toruń i okolice. W przyszłym roku, dzięki wsparciu unijnych funduszy, na terenie sąsiadującej z Toruniem gminy Wielka Nieszawka,  powstanie park etnograficzny kultury Mennonitów. Unikalny w kraju ośrodek zachowa ślady spuścizny holenderskich osadników zamieszkujących niegdyś dolinę Wisły. Na terenie parku ma się znaleźć m.in. cmentarz, kościół i obiekty mieszkalne przeniesione z innych części kraju. Liczne niegdyś obiekty, wzniesione przez niderlandzkich osadników, były po wojnie zaniedbane i niszczone, a sama kultura mennonicka jest dziś mało w Polsce znana.
- Mennonici to chrześcijańskie wyznanie protestanckie, które ukształtowało się na początku XVI wieku na terenach Holandii, a nazwę swą wzięło od założyciela, Menno Simmonsa - opowiada Ewa Tyczyńska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. - Rekonstrukcja ich osady to dla nas duże wyzwanie, ale zamierzamy uporać się z nim do 2014 roku, kiedy to planowany jest koniec całego przedsięwzięcia.
Więcej o cyklu "Unia Nezwykłych Projektów" dowiesz się słuchając nagrania z audycji "Co Was kręci".

kul 

Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Łomży

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 11:00
Niedzielne "Co Was kręci" zabiera nas na Kurpie - zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca razem z nami!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cytadela - miejsce, w którym rodziła się historia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 16:00
Muzeum, położone na terenie twierdzy zbudowanej przez władze rosyjskie po stłumieniu powstania listopadowego, to jedno z najważniejszych miejsc polskiej martyrologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe losy rodziny Starzyńskich

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 12:00
Roman, Stefan i Mieczysław to bracia, którym Polska okresu dwudziestolecia międzywojennego zawdzięczała wiele. Ciekawe wspomnienia, anegdoty związane nimi opowiadał w Czwórce Wojciech Starzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze pyzy są na Różycu!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 18:00
Kolejne muzeum w Warszawie poświęcone jest Pradze, oraz całej prawobrzeżnej części miasta i jej dziedzictwu. Będzie to jednocześnie pierwsze muzeum po tej stronie Wisły.
rozwiń zwiń