W szumie znajdziesz... kolory tęczy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 14:47
W słownikowych definicjach czytamy, że "szum" to "hałas, zamieszanie lub jednostajny, głuchy dźwięk". W Czwórce zajrzeliśmy w głąb tego akustycznego zjawiska.
Audio
  • Rozpracowujemy zjawisko szumu (Stacja Nauka/Czwórka)
Jakiego koloru jest szum wzburzonego morza?
Jakiego koloru jest szum wzburzonego morza?Foto: pixabay.com/Unsplash

- Z punktu widzenia fizyki szum to nieregularne akustyczne fluktuacje, drgania lub ruchy - mówi w "Stacji Nauka" Łukasz Majewski z koła naukowego "Muzyka i akustyka" Politechniki Warszawskiej. - Ciekawe jest też, że widma poszczególnych szumów mają swoją interpretację optyczną - dodaje. Wśród najbardziej rozpowszechnionych ich rodzajów znajdziemy na przykład szum biały, różowy albo czerwony.  

Jaka jest różnica w ich brzmieniu? Dlaczego szum czarny to cisza absolutna? I jak to się dzieje, że przyłożona do ucha muszla szumi? Dowiecie się tego z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Kaja Zemła

Data emisji: 6.10.2016

Godzina emisji: 12.29

jsz/kul

 

Czytaj także

Fobie i lęki. Straszniejsze niż je malują?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 15:53
Pierwszy dzień w szkole, wystąpienie publiczne, ważny egzamin - w większości z nas wydarzenia te wzbudzają uczucie strachu. A co gdy tracimy nad nim panowanie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obalamy mity o hipnozie. Co o niej mówi nauka?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 17:07
Wahadełko, Kaszpirowski, manipulacja - to zwykle pierwsze skojarzenia, które mamy z hipnozą. A co tak naprawdę oznacza być pod jej wpływem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kluczu raźniej. Jakie są sekrety ptasich lotów?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 14:22
W miniony weekend obchodziliśmy Europejskie Dni Ptaków, a w "Stacji Nauka" zdradzamy kilka szczegółów dotyczących jesiennych ptasich migracji.
rozwiń zwiń