Złożony język delfinów. "Mają nawet imiona"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 12:57
Dotychczas sądzono, że by wyrazić swoje emocje delfiny wykorzystują ponad tysiąc różnych odgłosów. Wyrażają szczęście, niezadowolenie, przynależność do grupy. Okazuje się jednak, że ich język jest dużo bardziej skomplikowany.
Audio
  • Jak porozumiewają się delfiny i jak złożony jest ich język? (Stacja Nauka/Czwórka)
Delfin
DelfinFoto: Pixabay.com/Public Domain/Claudia14

Słuchaj także:
pies mokry smutek 1200.jpg
Psy, które kochają nas bardziej niż siebie

Delfiny posługują się gwizdami, ale także wykorzystują echolokację i wydają dźwięki, których nasze ucho nie słyszy. "Rozmowa" delfinów przypominać może także wymianę zdań między ludźmi. - Mają szerokie spektrum możliwości komunikacyjnych i przekazują sobie złożone informacje - mówił biolog i polarnik dr Mikołaj Golachowski. Przekonywał, że "najbardziej imponującym" gatunkiem delfinów są orki, zarówno społecznie jak i językowo. - Występują u nich osobne, powtarzalne gwizdy dla poszczególnych osobników, tak jakby te delfiny przyzywały się po imieniu. Poza tym potrafią wzajemnie uczyć się, m.in. technik polowań, udowodniono też, że orki żyjące w różnych miejscach świata posługują się różnymi "dialektami" - tłumaczył ekspert.

Czy dźwięki wydawane przez delfiny naprawdę tworzą ustrukturyzowane, pełne zdania? W jaki sposób witają się delfiny, i które walenie potrafią naśladować nawet dźwięki ludzkiej mowy? O tym mówiliśmy w "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Materiał: Kaja "Delfina" Zemła

Data emisji: 10.10.2016

Godzina emisji: 12.20

kd

Czytaj także

Jak zwierzęta komunikują się z nami?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 14:49
- Delfiny i nietoperze wydają ultradźwięki, czyli tony tak wysokie, że człowiek nie jest w stanie ich usłyszeć. Słonie zaś posługują się infradźwiękami, czyli takimi o niskich częstotliwościach - mówiła zoopsycholog Marta Kuhnke-Bernecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obalamy mity o hipnozie. Co o niej mówi nauka?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 17:07
Wahadełko, Kaszpirowski, manipulacja - to zwykle pierwsze skojarzenia, które mamy z hipnozą. A co tak naprawdę oznacza być pod jej wpływem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kluczu raźniej. Jakie są sekrety ptasich lotów?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 14:22
W miniony weekend obchodziliśmy Europejskie Dni Ptaków, a w "Stacji Nauka" zdradzamy kilka szczegółów dotyczących jesiennych ptasich migracji.
rozwiń zwiń