Nadmierna potliwość. Ma związek z psychiką?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 13:31
Naukowcy znaleźli związek pomiędzy poceniem się, a naszym zdrowiem psychicznym - badania pokazują, że wśród osób cierpiących na tę przypadłość 21 procent ma zaburzenia nerwicowe, a 27 procent depresję.
Audio
  • Szukamy związków między potliwością, a stanem naszej psychiki (Stacja Nauka/Czwórka)
Ludzie cierpiący na nadmierną potliwość, z powodu dyskomfortu często wycofują się z życia społecznego
Ludzie cierpiący na nadmierną potliwość, z powodu dyskomfortu często wycofują się z życia społecznegoFoto: pixabay.com/PublicDomainPictures/domena publiczna

Wielu z nas doskonale zna tę przykrą reakcję organizmu, kiedy to w wyniku stresującej sytuacji nasze ciało nagle oblewa pot. Jak tłumaczy dermatolożka Agnieszka Żebrowska - nadmierna potliwość może być pierwotna, albo wtórna. - Pierwsza uwarunkowana jest genetycznie i występuje przede wszystkim w reakcji na stres i doznania emocjonalne, wtórna natomiast dotyczy osób z zaburzeniami endokrynologicznymi - wyjaśnia specjalistka.

Sprawdź także:
prom morze statek 1200x660.jpg
Freedom Ship. Utopijny następca Titanica

Teoria naukowców o związkach potliwości z psychiką podbudowana jest solidnymi badaniami, a w "Stacji Nauka" opinię na ten temat wyraża także psychiatra Irena Krupka-Matuszczyk. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald 

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 10.01.2017

Godzina emisji: 12.23

jsz/kd

 

Czytaj także

Dieta wegańska - czy nadaje się dla dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 13:53
Mimo że w niektórych krajach za dietę wegańską zastosowaną u dziecka można trafić do więzienia, to dietetycy przekonują, że zbilansowana jest dobra dla każdego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubisz leżeć? Zacznij na tym zarabiać!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 15:30
Ponad 400 tysięcy złotych można zarobić leżąc nieprzerwanie przez 60 dni. - To nie jest praca marzeń przekonuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik i tłumaczy, dlaczego.
rozwiń zwiń