Świat kolorów. Możemy odbierać je całym ciałem

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 15:12
- Z punktu widzenia fizyki kolor to jest promieniowanie elektromagnetyczne o określonej długości fali. Można je całkiem łatwo zmierzyć - wyjaśniał w "Stacji Kultura" Czwórkowy rzecznik nauki Szymon Drobniak z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.   
Audio
  • Jak odbieramy kolory? Podobno nie tylko za sprawą oczu i mózgu... (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: solomonjee/Shutterstock.com

Najnowsze badania pokazują, że kolory mogą wpływać na nas w potężny sposób - działają nie tylko na emocje, ale także podobno mogą oddziaływać na konkretne procesy fizjologiczne w naszym ciele. - To jak kolory wpływają na nas z punktu widzenia zdrowia psychicznego, a przede wszystkim fizycznego jest zagadnieniem skomplikowanym. Chodzi tu zarówno o oddziaływanie obiektywne, jak i emocjonalne - tłumaczył Szymon Drobniak.

Szymon Drobniak Kolory silnie wpływają na procesy, które sterują cyklem jawy i snu. Gdy bombardujemy oczy niebieskim światłem, to utrudniamy sobie zasypianie - rozbijamy ten naturalny cykl

W badaniu kolorów i ich oddziaływaniu na nasze organizmy niezwykle interesujące jest także to, jak kolory odbieramy - okazuje się, że biorą w tym procesie udział nie tylko oczy i mózg. - Na światło reagują różne narządy naszego ciała. Nie jest to widzenie takie jak oczami, a wszystkie ekstraokularne fotoreceptory nie są do mózgu podłączone - mówił Czwórkowy specjalista.

Jak zatem wpływa na nas niebieskie światło z ekranów komputerów lub telefonów oraz czy warto więcej uwagi przykładać do wyboru kolorów ścian - na te pytania znajdziecie odpowiedzi w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Szymon Drobniak (Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego)  

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 12.23

jsz/kd
 

Czytaj także

Czarny humor. Świadczy o naszej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 15:12
Według wyników badań opublikowanych przez czasopismo "Cognitive Processing" osoby z poczuciem humoru wykazują się wyższym ilorazem inteligencji. Czy w naszym mózgu istnieje ośrodek odpowiadający za poczucie humoru?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka języków obcych. Liczy się motywacja

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 13:34
- Dwujęzyczność polega na tym, że jesteśmy w stanie przechodzić bez skrępowania z jednego języka na drugi - wyjaśnia w "Stacji Nauka" Magdalena Bedyńska, dyrektorka powstającej właśnie dwujęzycznej szkoły PWN.   
rozwiń zwiń