Sposób na wypalenie? Roczna mikroemerytura

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2025 14:45
Poczucie wypalenia coraz częściej dotyka dwudziesto- i trzydziestolatków. Coraz popularniejszym sposobem na zadbanie o swoje zdrowie psychiczne w pracy jest mikroemerytura. To sześciomiesięczna lub roczna przerwa w życiu zawodowym, która ma służyć regeneracji i odpoczynkowi od biurowej codzienności, a często także znalezieniu swojego nowego miejsca.
Wypalenie zawodowe
Wypalenie zawodoweFoto: Shutterstock

Pokolenie Z jest także wyjątkowo zestresowaną grupą społeczną, na co wpływ mają okoliczności związane z momentem wchodzenia w dorosłość: rosnące koszty życia, odczuwalne do dziś skutki pandemii, a także obawy związane z sytuacją międzynarodową czy zmianami klimatycznymi. Taki bagaż doświadczeń nie pomaga im w życiu zawodowym. - Dotyczy to tych osób, które mimo młodego wieku dochodzą do wniosku, że coś z ich pracą, zawodem, ścieżką kariery jest nie tak - mówi Marta Zinkiewicz.


Mikroemerytura 

Mikroemerytura wpisuje się w ogół trendów wśród zetek, dla których bardzo istotne jest to, żeby ich praca miała sens, dawała satysfakcję, a przede wszystkim pozwalała zachować balans między pracą a życiem prywatnym.

- W związku z tym, kiedy jesteśmy już tak bardzo przytłoczeni tym wszystkim i nie wiemy, czy ten kierunek, w którym poszliśmy, jest dla nas odpowiedni, wtedy część osób decyduje się na tak zwaną mikroemeryturę. To mniej więcej roczna, czy trwającą trochę krócej, bo pół roku, przerwa w karierze zawodowej - opowiada dziennikarka Czwórki. Oczywiście taka pustka w pracowym życiorysie wiąże się z potrzebą przygotowania odpowiedniego planu, a także zebraniem pewnej sumy pieniędzy, która pozwoli utrzymać się podczas przerwy.


Zobacz także:


Mikroemerytura a wypalenie zawodowe rośnie

- Każdy, kto doświadczył takiej przerwy zawodowej wie, że z jednej strony jest to przyjemne. Wtedy można zrealizować wszystkie szalone plany dotyczące poukładania wszystkich książek kolorystycznie, robienia rękodzieła, malowania obrazów i chodzenia rano do parku. Ale to też wiąże się z pewnym stresem. Jednak ciągle ta presja gdzieś tam z tyłu jest, że to nie może wyjść tak, że my już w tym stanie zostaniemy, tylko musimy się odkrywać na nowo, szukać nowej ścieżki zawodowej, próbować nowych rzeczy - mówi Zinkiewicz.

State of the Global Workplace to badanie na temat wypalenia zawodowego i spełnienia w pracy, które jest przeprowadzane przez Instytut Gallupa od 2009 roku. W ostatnim czasie, ludzie, którzy mówią, że czują się dobrze w swojej pracy, stanowią około 50% badanych. Choć wynik może wydawać się dobry, jest to rekordowo niski odsetek w porównaniu do innych lat, w których przeprowadzono badanie. Co więcej, odsetek pracowników z pokolenia Z, którzy odczuwają wypalenie zawodowe, wynosi aż 35%.

***

Tytuł audycji: Poranek Czwórki

Prowadzi: Bartek Czarkowski

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 1.07.2025

Godzina: 8.17

kajz/k

Czytaj także

Studia, pasja czy praca? Co dziś wybierają młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2024 10:12
Rynek pracy jest niezwykle dynamiczny, mówi się nawet, że 65 procent dzieci dziś rozpoczynających naukę będzie miało zawody, które jeszcze nie istnieją. Jak na aktualnym rynku pracy radzą sobie młodzi dorośli - na co stawiają?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy czujesz się doceniany w szkole, domu i pracy?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2025 17:32
Poznaliśmy wyniki badania "Czy czujesz się doceniany? 2025", które miało sprawdzić, czy sytuacja zadowolenia pracowników w polskich firmach uległa zmianie. Z tej okazji w "Bez tabu" rozmawialiśmy właśnie o wpływie bycia docenianym na życie zawodowe oraz prywatne.
rozwiń zwiń