Kłopoty ze snem? Sprawdź, które rośliny działają jak narkoza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 14:10
Nie musisz szukać szukać pól maku, by spokojnie przespać noc. Skuteczne składniki ułatwiające sen znajdziesz... na targowym straganie.
Audio
  • Chcesz się wyspać? Pomogą lecznicze zioła (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Oleg Gekman

Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naturą ma dobry wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie w otoczeniu roślin działa na nas uspokajająco - zmniejsza poziom stresu i łagodzi objawy przemęczenia. Co jednak, jeśli postawienie przy łóżku doniczki z rośliną nie przynosi spodziewanych rezultatów? Wtedy możemy wypróbować działanie wyciągów z leczniczych roślin. 

Po które zioła sięgnąć, aby spokojnie przespać noc? - Już niewielka ilość kozłka lekarskiego powodują, że człowiek ulegnie wyciszeniu, a w większych stężeniach po prostu uśnie - mówiła dr Ewa Zaraś z Katedry Ochrony Środowiska SGGW.

A co jeśli nie chcemy dodawać roślin do codziennej diety? Tzw. aromaterapia jest znaną metodą w walce z zaburzeniami snu. - Zapach jest zmysłem działającym silnie na nasze zmysły. Czasami może nas pobudzić, czasem - uśpić - wyjaśniała. 

Specjalistka radziła, żeby przed zastosowaniem terapii roślinnej w pierwszej kolejności sprawdzić jej działanie - Musimy pamiętać, że niektóre z roślin mają działanie silnie otępiające. Niektóre z nich są wręcz toksyczne - tłumaczyła.

Które z wymienionych przez ekspertkę roślin są najbardziej skuteczne, a z którymi lepiej nie eksperymentować? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Oswald

Materiał przygotowała: Anna Borkowska

Data emisji: 5.10.2017

Godzina emisji: 12.06

ac/kul

Czytaj także

Ile snu potrzebuje człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 15:42
Jak długo powinieneś spać, by rano czuć się dobrze i mieć dużo energii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trujące rośliny? "Oczywiście, że hodować"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 18:20
- Rośliny ozdobne bywają trujące i dobrze jest o tym wiedzieć, jeśli ma się małe dzieci lub zwierzęta, ale to nie znaczy, że nie należy ich hodować - przekonuje Joanna Bogdanowicz z Ogródu Botanicznego UW.
rozwiń zwiń