W Światowy Dzień Ochrony Środowiska pamiętaj o naturze

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 16:09
Ta odsłona "Stacji nauka" będzie wyjątkowa. Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska Puszcza Kampinoska zamieniła się w zielone, plenerowe studio Czwórki. 
Audio
  • Dr Barbara Pietrzak i Antonina Konarzewska o tym, jak możemy pomóc naszemu środowisku (Stacja nauka/Czwórka)
Dr Barbara Pietrzak z Wydziału Biologii UW ze Stowarzyszenia Rzeczników Nauki ( z prawej) Antonina Konarzewska absolwentka Oceanografii  Uniwersytetu Gdańskiego (z lewej)
Dr Barbara Pietrzak z Wydziału Biologii UW ze Stowarzyszenia Rzeczników Nauki ( z prawej) Antonina Konarzewska absolwentka Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (z lewej) Foto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Okazałe puszcze i lasy mamy na wyciągnięcie naszej ręki, choć tak rzadko z nich korzystamy. Patryk Kuniszewicz z żółtym mikrofonem Czwórki udał się do położonej na północny zachód od Warszawy Puszczy Kampinoskiej. Co tam zastał? - Cisza, spokój, śpiew ptaków. To coś, czego nie słyszy na co dzień mieszkaniec dużego miasta. Warto przypomnieć sobie o otaczającej nas faunie, zwłaszcza przy okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska - relacjonował dziennikarz. 

Problem, który mamy z myśleniem o środowisku to dysonans poznawczy. Z jednej strony jesteśmy bombardowani przez naukowców, którzy opowiadają o degradacji środowiska, z drugiej obserwujemy je i mamy wrażenie, że wszystko jest jak dawniej Barbara Pietrzak

O wyjątkowym dla naszego środowiska dniu opowiadała dr Barbara Pietrzak z Wydziału Biologii UW ze Stowarzyszenia Rzeczników Nauki. - Jest to dzień, w którym warto przypomnieć sobie, że rozwój człowieka i naszych społeczeństw musi odbywać się z uwzględnieniem tego, co dzieje się w środowisku - przekonywała. - Dwa tygodnie temu ukazała się praca pokazująca w liczbach jak wygląda stan środowiska naszej planety. Masa ludzi jest dziesięć razy większa niż wszystkich innych ssaków żyjących dziko w przyrodzie - opowiadała wskazując na dysproporcje.

Czy z naszym środowiskiem rzeczywiście jest coraz gorzej? W jaki sposób możemy o nie zadbać? Na czym polega koncepcja granic planetarnych? Dlaczego tak mało uwagi poświęca się morzom i oceanom? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 


Puszcza Kampinoska Puszcza Kampinoska

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: dr Barbara Pietrzak (z Wydziału Biologii UW ze Stowarzyszenia Rzeczników Nauki), Antonina Konarzewska (absolwentka Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego).

Materiał przygotowała: Oliwia Olczyk

Data emisji: 5.06.2018

Godzina emisji: 12.39

ac/kd

Czytaj także

Smog może wrócić. W walce pomoże nam… mech?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 13:04
Wprowadzana w niektórych miastach darmowa komunikacja, czy kupowanie przez mieszkańców masek na twarz nie rozwiązuje problemu smogu w Polsce. Czy w walce ze nim warto wykorzystać mech?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmęczenie, utrata masy ciała, gorączka? Odpowiedź masz we krwi

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 15:09
Jak często złe samopoczucie zdarza nam się tłumaczyć zmęczeniem, przeziębieniem czy starzeniem się? Tempo życia i ilość obowiązków niejednokrotnie sprawiają, że ignorujemy pierwsze objawy choroby, przypisując je chwilowemu spadkowi formy czy wiekowi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zegar biologiczny. Jak słońce wyznacza nasz rytm życia?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 18:14
- Każdy organizm na Ziemi charakteryzuje się rytmicznym funkcjonowaniem, ma swój rytm biologiczny nawet na poziomie podziałów komórkowych - mówi dr Aleksandra Skawina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi naukowcy w Pekinie będą spierać się o prawa fizyki

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 13:57
Turniej Młodych Fizyków to drużynowe zawody uczniów szkół ponadgimnazjalnych organizowane przez blisko 30 lat. Każda z grup staje przed zadaniami, kóre polegają na wyjaśnienieniu określonych zjawisk w fizyce. Zadań jest siedemnaście. 
rozwiń zwiń