X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Anna Wierzbicka: drzewa wykorzystują dwutlenek węgla jako nawóz

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 16:30
- Dawne zanieczyszczenia z lat 70. i 80. działają na rośliny jak nawozy. Lasy się przystosowały i potrafią go wykorzystać - mówiła dr inż. Anna Wierzbicka z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Katowicach.
Audio
  • Jak drzewa radzą sobie z zanieczyszczeniem powietrza? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

- Produkujemy zbyt dużo dwutlenku węgla i metali ciężkich, które trafiają do środowiska, ale w naszej szerokości geograficznej dwutlenek węgla nie jest szkodliwy dla drzew. Potrafią go przetworzyć i wykorzystać jako nawóz - przekonywała ekspertka.

Jak możemy ochronić rośliny przed zanieszyszczeniami? W jaki sposób owady i zwierzęta leśne informują nas o złym stanie gleby? Jak CO2 wpływa na wzrost roślin? Czy to możliwe, że nie jest dla nich szkodliwy? Czym są "leśne gospodarstwa węglowe" i biomonitoring? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr inż. Anna Wierzbicka (Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu, Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Katowicach)

Data emisji: 11.12.2018

Godzina emisji: 12.16

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korzenie jak internet. Czy drzewa są inteligentne?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 14:52
Czy rośliny i ludzie mają jakieś podobieństwa, jeśli korzenie potraktowalibyśmy jak stopy, a gałęzie jak ręce? - Bez większego nadużycia można powiedzieć, że drzewa mają swoją inteligencję - mówi Ewa Zaraś, dendrolożka z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neurogastronomia. Co wpływa na nasz smak?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 20:13
Badacze z Oksfordu twierdzą, że na odczuwany przez nas smak mogą wpływać najróżniejsze, pochodzące z zewnątrz bodźce. Na przykład odpowiedni dźwięk może zmienić wrażliwość na smak słodki lub słony. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Surowe czy ugotowane? Jakie posiłki są zdrowsze?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:13
- Zimą bardziej potrzebujemy posiłków, które są poddane obróbce termicznej. To one szybciej nas rozgrzeją i nasycą. Organizm wytwarza wtedy mniej ciepła, aby ogrzać pokarm - mówiła dietetyk i specjalistka żywienia Monika Stromkie-Złomaniec.
rozwiń zwiń