Pizza najbardziej uzależniającym daniem. Kombinacja składników to nie przypadek

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 10:55
Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan przeprowadzili ranking najbardziej uzależniających potraw i napojów. Na pierwszym miejscu króluje pizza. Jak się okazuje - połączenie składników nie jest przypadkowe. 
Audio
  • Dlaczego pizza uzależnia? Tłumaczy dietetyk Ewa Sypnik-Pogorzelska (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Natali Zakharova

Czytaj także
jedzenie pizza 1200.jpg
Pizza na śniadanie lepsza niż płatki?

Podstawa włoskiej pizzy - czyli Margherita, to połączenie pomidorowego sosu, ciągnącego sera i świeżych dodatków. Dodatkowo bardzo apetycznie wygląda. Co o popularności tej potrawy mówi nauka?

Badacze zwracają uwagę na fakt, że ludzie przepadają za prawie każdym rodzajem pizzy. - Połączenie smaków: słonego, tłustego i słodkiego wprawia ciało migdałowate w stan zadowolenia i sprawia, że mózg jest szczęśliwy – wyjaśniała dietetyczka Ewa Sypnik-Pogorzelska. 


Czytaj także
pizza1200.jpg
Skład pizzy mrożonej. Warto ją kupować?

- Duże znaczenie w odczuwaniu przyjemności w trakcie jedzenia pizzy ma ser - zwracał uwagę gość Czwórki. - Zawiera białka mleka, czyli kazainę, która rozkłada się na frakcję zwaną kazomorfiną, która ma podobne działanie do ciężkich narkotyków. Sprawia, że odczuwamy potrzebę sięgnięcia po kawałek nawet wtedy, kiedy jesteśmy najedzeni - tłumaczyła.

W pierwszej dziesiątce najbardziej uzależniających potraw i napojów, tuż po pizzy znalazły się m.in.: czekolada, chipsy, lody, cheeseburgery, napoje gazowane i ser.

Co sprawia, że uzależniamy się od potraw? Jaki wpływ na odczuwanie przyjemności w trakcie jedzenia ma ich temperatura? Jak dużo cukru możemy znaleźć w pizzy? Czy kolor sosów ma znaczenie? Co znalazło się na liście najmniej uzależniających produktów? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Gość: Ewa Sypnik-Pogorzelska (dietetyczka)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 12.25

ac/kul

Czytaj także

Déjà vu - doświadczenie większości

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 13:00
Zjawisko paranormalne, pamięć z poprzedniego życia, czy efekt telepatii? - Przyjmuje się, że nawet 70 proc. społeczeństa doświadczyło déja vu. Najczęściej są to osoby między 15. a 25. rokiem życia - tłumaczy psycholog Leon Ciechanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarne porzeczki czy cytrusy? Czy witamina C pomaga w leczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:00
Witaminę C zapobiegawczo i leczniczo stosuje wielu z nas. Jednak badania wykazują, że nie jest ona ani lekiem na grypę, ani nawet na przeziębienie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak działają nasze zatoki?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 13:29
Zatoki rozwijają się w naszym ciele bardzo wcześnie. Już w pierwszych etapach życia płodowego zaczynają się procesy związane z ich powstawaniem. 
rozwiń zwiń