Matura 2020. Napisz list po angielsku

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 14:48
Matura z angielskiego to nie tylko gramatyka, ale także sprawdzenie naszych umiejętności z pisania. Jak przygotować się do rozprawki lub listu? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yuliya Evstratenko/Shutterstock.com
literki angielski 1200x660.jpg
Matura 2020. Powtórka z angielskiego

Na poziomie podstawowym uczeń swoje umiejętności pisania w języku angielskim będzie mógł zaprezentować pisząc mail. Jest to nieformalny list do kolegi lub koleżanki o krótkiej treści
W tym zadaniu trzeba zwrócić uwagę na 4 polecenia, które umożliwią zgarnięcie punktów.

4 punkty - pamiętaj o każdym

- Uczeń tutaj musi się przede wszystkim skoncentrować na rozwinięciu tych 4 punktów. To jest najważniejsze - mówi Magdalena Drzewiecka, nauczycielka języka angielskiego. - Jeśli zignoruje któryś z punktów, to tracimy na punktacji. Do tego dochodzą pojedyncze punkty za spójność, za logikę, za słownictwo jakiego używa uczeń, za poprawność językową - wymienia. 

Pierwsze trzy punkty to opisanie sytuacji, która się wydarzyła. - W nowej podstawie programowej mail jest rozpoczęty, czyli uczeń nie musi wiedzieć, jak zaczynać list - zdradza ekspertka. - Trzeba stosować czas przeszły i czas przyszły. Czwarty punkt to zawsze pytanie: co planujesz? Trzeba skorzystać z czasów przyszłych lub konstrukcji "going to". Dodatkowo liczba słów nie może przekraczać 130 - dodaje. 

Rozmówczyni Ady Janiszewskiej podkreśla, że nasz list nie może być ani zbyt długi, ani zbyt krótki. Obie sytuacje mogą spowodować utratę punktów. 

Poziom rozszerzony

- Tu mamy dwa tematy do wyboru. Zazwyczaj jest to rozprawka, w której trzeba podać argumenty za i przeciw, a drugi temat to może być list lub artykuł - opowiada gość Czwórki. - Bardzo ważne jest żeby zakreślić temat, który się wybiera. Oceniający może w ogóle nie zaliczyć zadania, jeśli temat nie będzie zakreślony - ostrzega. 

Poziom rozszerzony pozwala na napisanie formy na 200-250 słów. Tu też obowiązuje zasada, że nie może być ani za długo, ani za krótka. Ważne są zwroty i formy, których uczeń używa. 

Nauczycielka zaznacza, że w pierwszym akapicie powinniśmy, by nie utracić punktów, napisać, że w danym tekście zostaną przedstawione wady i zalety, plusy i minusy danego zagadnienia. - Jeśli tak nie zaczniemy, to zostaną nam odebrane punkty - przestrzega.

Wyrażenie własnej opinii możne pojawić się dopiero w ostatnim akapicie maturalnego tekstu. W całym materiale powinniśmy używać zwrotów formalnych i pełnych form czasowników. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Magdalena Drzewiecka, nauczycielka języka angielskiego, ambasadorka programy English Teaching

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 12.18

pj

Czytaj także

Czasy w języku angielskim na maturze - co powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 14:07
W Czwórce wystartowały audycje, które mają pomóc maturzystom w przygotowaniu do matury. Teraz przyszła pora na język angielski. W powtarzaniu angielskiej gramatyki pomagała nam Magdalena Drzewiecka, nauczycielka języka angielskiego i ambasadorka programu "English Teaching".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Powtórka z angielskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 21:42
Jak co tydzień aż do końca kwietnia powtarzamy razem angielski. Gramatyka będzie podstawowym elementem sprawdzanym na egzaminie maturalnym. Warto znać najważniejsze konstrukcje tego języka. Dziś zajmiemy się mową zależną. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Angielskie "gdybanie", czyli tryby warunkowe

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 10:28
Wraz z Magdą Drzewiecką, nauczycielką angielskiego, powtarzamy podstawowe zasady tworzenia zdań w trybach warunkowych. Kluczem do nich jest krótki wierszyk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Powtarzamy biologię: jak działa ewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 12:48
Biologia nie jest przedmiotem obowiązkowym na tegorocznej maturze, ale często wybierana jest przez abiturientów. Dlatego Czwórka w ramach powtórki do matury postanowiła przyjrzeć się jednemu z jej działów - ewolucjonizmowi.
rozwiń zwiń