Matura z WOS-u. Jak czytać teksty i tabele ze zrozumieniem?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 18:48
WOS, czyli wiedza o społeczeństwie to jeden z przedmiotów maturalnych. Najczęściej - jak przekonywał gospodarz audycji Patyk Kuniszewicz - problemy abiturientom sprawiają pytania, do których odpowiedzi podać należy na bazie załączonego tekstu, albo wyników tabeli. Jak czytać polecenia i pytania ze zrozumieniem i skrupulatnie się do nich stosować?
Audio
  • Matura z WOS- u. Jak czytać i interpretować dane z tabeli? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chinnapong/shutterstock.com

uczniowie studenci egzamin 1200.jpg
Arkusz maturalny pod lupą - o czym należy pamiętać? >>>

Jedną z podstawowych umiejętności maturzysty powinno być umiejętne czytanie tekstu ze zrozumieniem i prawidłowe odczytywanie informacji z tabeli, dlatego reporterka Czwórki wraz z ekspertem przyjrzeli się pytaniom maturalnym z WOS-u z 2016 roku. - Umiejętność odczytywania wyników) z tabel to częste zadanie na maturze z WOS-u. Paradoksalnie problem stanowi z reguły to, że dostajemy zbyt dużo informacji ii mamy problem z ich odczytaniem i interpretacją - mówił Maksymilian Barcik, prawnik i korepetytor. - Ważne jest na przykład to, by umieć rozróżnić procenty od punktów procentowych.

ZOBACZ TAKŻE Matura z angielskiego. Jak opanować stronę bierną? >>>

Istotne jest też, by znać sposoby funkcjonowania partii politycznych i wybierania na przykład posłów. Jak przeliczać głowy na mandaty w parlamencie? - W związku z zastosowaniem różnych metod przeliczania możemy uzyskać różne wyniki - tłumaczył ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 30.04.2020

Godzina emisji: 12.35

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korepetycje z WOS-u. "Ten przedmiot powinien znać każdy"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 13:00
- Zorganizowaliśmy cykl warsztatów, które przygotowują do matury z WOS-u. Zajęcia prowadzić będą nasi wykładowcy i mamy nadzieję, że przyciągną one szerokie grono słuchaczy - mówią studentki prawa z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czasy w języku angielskim na maturze - co powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 14:07
W Czwórce wystartowały audycje, które mają pomóc maturzystom w przygotowaniu do matury. Teraz przyszła pora na język angielski. W powtarzaniu angielskiej gramatyki pomagała nam Magdalena Drzewiecka, nauczycielka języka angielskiego i ambasadorka programu "English Teaching".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2020. Powtarzamy biologię: jak działa ewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 12:48
Biologia nie jest przedmiotem obowiązkowym na tegorocznej maturze, ale często wybierana jest przez abiturientów. Dlatego Czwórka w ramach powtórki do matury postanowiła przyjrzeć się jednemu z jej działów - ewolucjonizmowi.
rozwiń zwiń