Radiowe Centrum Nadawcze. Gigant, który informacje o Polsce słał w świat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 16:55
W 2020 roku mija 95 lat, odkąd Polskie Radio zaczęło nadawać. W Czwórce uruchomiliśmy machinę czasu, by sprawdzić, jak to było na początku. Poznaliśmy historię Radiowego Centrum Nadawczego w Konstantynowie k. Gąbina – jednej z najwyższych budowli na świecie.
Audio
  • Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie k. Gąbina - historia legendarnej wieży (Stacja Nauka/Czwórka)
Konserwacja masztu nadawczego w Gąbinie
Konserwacja masztu nadawczego w Gąbinie Foto: PAP/Jan Morek

radio vintage shutterstock 1200x500.jpg
ZOBACZ TAKŻE 95 lat Polskiego Radia - tak świętujemy w Czwórce >>>

18 maja będziemy obchodzić 48. rocznicę otwarcia tego giganta. Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie k. Gąbina, czyli wieża o wysokości 646,38 m, była wyjątkowym dziełem polskiej myśli technicznej i przez lata zapewniała odbiór Programu 1 Polskiego Radia na terenie większości Europy, a nawet w części Azji czy w Północnej Afryce.

ZOBACZ TAKŻE Początki polskiej radiofonii - nadajemy dla Was 95 lat >>>

Ten niezwykły maszt swoją wielkość zawdzięczał... względom praktycznym. - Maszt w Konstantynowie był anteną półfalową, a jego wysokość uzależniona była od długości fali, w wypadku Programu 1 mającej ponad 1300 m. Połowa długości fali to ponad 646 metrów i stąd wielkość masztu. Jego zasięg, przy dobrej propagacji był gigantyczny. Całą Polskę pokrywał bezproblemowo, a przy odpowiednich warunkach mógł pokryć cały glob - przekonywał Piotr Płachta z serwisu "RCN Konstantynów". Jak tłumaczył ekspert, dźwięk uzyskiwany dzięki konstrukcji w Konstantynowie był "specyficzny, ale na pewno bardzo dobry". - Nadajniki tego typu charakteryzują się zupełnie inną modulacją niż tradycyjne, mają specyficzną barwę, z takim "przygłosem" - mówił rozmówca Macieja Wójcika.


Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie k. Gąbina/fot. Jan Morek/PAP Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie k. Gąbina/fot. Jan Morek/PAP

To właśnie z tej wieży nadano informację o rozpoczęciu stanu wojennego, a kilka lat później - o przemianach w 1989 roku. - Wówczas to właśnie radio stanowiło dla wielu najważniejsze, a nawet jedyne źródło informacji - podkreślał gość Czwórki.

ZOBACZ TAKŻE 95 lat Polskiego Radia - historie z życia spikerów >>>

Niestety, radość z działania Radiowego Centrum Nadawczego w Konstantynowie nie trwała długo. Wieża runęła zaledwie 17 lat po powstaniu kompleksu, dokładnie 8 sierpnia 1991 roku. - To wydarzyło się podczas wymiany ostatniego poziomu odciągów, czyli lin, które trzymają maszt w pionie. Jedna z lin się wysunęła, druga pękła i maszt się przewrócił. Wielkiej wieży nie udało się odbudować ze względu na protesty okolicznych mieszkańców - przekonywał ekspert. Jak podkreślał, nie wszystkie szczątki masztu udało się uratować i przeznaczyć do muzeum, które ma powstać. Większość trafiła... na złom. Odratowano zaledwie 38 cm pozostałości gigantycznej wieży.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 06.05.2020

Godzina emisji: 12.40

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień Radia - podbój kosmosu i nagroda Nobla w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:31
Jak co roku, 11 kwietnia Czwórka świętuje Polski Dzień Radia. Dlatego w specjalnym wydaniu "Expressu naukowego" w "Stacji Nauka" cofnęliśmy czas, by posłuchać archiwalnych audycji radiowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe badania. Sprawdź, czy umrzesz w ciągu 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 20:27
Niemieccy naukowcy opracowali test krwi, na podstawie którego są w stanie sprawdzić, czy w ciągu następnych 10 lat umrzemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zęby mądrości. Skąd wzięła się zła sława ósemek?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 14:00
Wbrew nazwie - zamiast z życiowym doświadczeniem - kojarzą się gównie z bólem. - Są ludzie, którzy nie mają z nimi najmniejszego problemu, ale niektórym zęby mądrości mogą dać "prawdziwy wycisk" - mówi lekarz dentysta Patrycja Ostapiuk-Dąbrowska.
rozwiń zwiń