W polskich morzach brakuje ryb. Przyczyną są zmiany klimatyczne

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 17:53
W morzach i łowiskach brakuje ryb. Całkowicie zamknięto połowy dorsza bałtyckiego. Żadne nie są planowane na 2020 rok.  Brakuje im miejsc do życia, a to wszystko związane jest z degradacją ich środowiska naturalnego.
Audio
  • Zrównoważony połów ryb. Jak ochronić zagrożone gatunki? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Białko morskie zaspokaja potrzeby ponad połowy ludzkiej populacji. W naszym interesie jest dbanie o równowagę mórz i oceanów Anna Dębicka, organizacja MSC

- Ryb jest ich coraz mniej. Po części jest to związane ze zbyt nadmiernym eksplorowaniem siedlisk dorsza (populacja nie była w stanie wyrównać się w naturalny sposób), po części jest to związane ze zmianami klimatycznymi - mówiła Anna Dębicka z organizacji MSC.

Ponieważ morza i oceany pochłaniają 90 procent ciepła, które nadmiernie produkowane jest przez człowieka. Przez to zmienia się struktura zbiorników wodnych na całym świecie. - Zbiorniki są cieplejsze i dużo bardziej zakwaszone. Dorsz ucierpiał jako jeden z pierwszych, bo to gatunek bardzo wrażliwy na takie zmiany - wyjaśniała. 

Odpowiedzialne odławianie sprawia, że ludzie mają co jeść. Dziś siedliska są przeławiane. Ryb może wkrótce zabraknąć Anna Dębicka, organizacja MSC

Czy jest ratunek dla zagrożonych gatunków? Na wielu rynkach, również w Polsce działają organizacje, które pomagają konsumentom podjęcie odpowiedzialnej decyzji zakupowej. Wybierając ryby i owoce morza, szukajmy niebieskiego symbolu, który oznacza, że były odławiane w sposób zrównoważony (zabezpieczający ich populację). 

Jak zmienia się Bałtyk? Jakie decyzje w związku z ocieplaniem się tego zbiornika zostały już podjęte? Jak możemy pomóc mieszkańcom mórz i oceanów? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Anna Dębicka, organizacja MSC

Data emisji: 12.12.2019

Godzina emisji: 12.14

ac

Czytaj także

Dzięki naukowcom z Lublina nosemoza przestanie zabijać pszczoły?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:30
Nawet 9 proc. gatunków pszczół zagrożonych jest wyginięciem, a jedną z najbardziej powszechnych chorób, na które zapadają te owady jest nosemoza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstała szczepionka dla pszczół. "Badania wciąż trwają"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 16:02
Naukowcy z Helsinek w Finlandii opracowali szczepionkę chroniącą pszczoły przed niektórymi chorobami. Może to pomóc w walce z trwającym na całym świecie drastycznym spadkiem liczby owadów. - Na razie informacje na ten temat są bardzo skromne - mówi apipatolog, prof. Grażyna Topolska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy z Chin stworzyli syntetyczne drewno. Jest lekkie i niepalne

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 15:24
Naukowcy z Chin, działając w obronie środowiska, poszli o krok dalej i stworzyli syntetyczne drewno. Nowe tworzywo jest lekkie, wytrzymałe i nie pali się w ogniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentne ule. Student z Łodzi pomaga pszczołom

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 15:45
Student elektroniki na Politechnice Łódzkiej Sebastian Górecki stworzył projekt zbudowania inteligentnej pasieki. - Zobaczyłem, jak ciężko pracują te maleńkie zwierzątka i postanowiłem im pomóc - wspominał Sebastian Górecki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dzieje się ze śmieciami po tym jak wylądują w koszu?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 15:45
312 kg - statystycznie każdego roku każdy z nas wytwarza taką ilość śmieci. Co się z nimi dzieje po wyrzuceniu do kosza? Zaglądamy do sortowni i spalarni śmieci i śledzimy cały proces przetwarzania odpadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowe święta - czas dla siebie i post

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 14:48
Wielki Piątek to dobry czas na refleksje, nie tylko te duchowe, ale też te, dotyczące naszego zdrowia, ciała, codziennych wyborów. Czy dziś znalezienie czasu dla siebie to wyzwanie? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pomagamy pszczołom bez lipy". Bo pszczoły są ważne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:25
- To dzięki owadom zapylającym mamy aż 70 proc. tego, co jemy, m.in. jabłka, gruszki, ale także rzepak. Nasza dieta jest urozmaicona - mówiła Aleksandra Mrowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek - to on naruszył czystość wód

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:21
- Jeszcze występują, zarówno wśród wód śródlądowych jak i oceanicznych, takie miejsca, które są czyste - mówi prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej. - W Polsce jest to kilka jezior w zachodnio-pomorskim, Kotlinie Kłodzkiej czy na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim - dodaje. 
rozwiń zwiń