Czy pszczoły wyginą - zostało im tylko 20 lat?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 09:35
Naukowcy z całego świata alarmują z powodu powszechnego wymierania pszczół. Czy można zatrzymać proces wymierania pszczół?
Audio
  • Populacja pszczół maleje. Jak możemy im pomóc? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Bez pszczół zabraknie pożywienia. Na półkach może w przyszłości zostać wyłącznie ryż i kukurydza Dominika Sokołowska 

Jeśli dynamika tego zjawiska utrzyma się, to - na przykład w Rosji - za 20 lat nie będzie już pszczół. Naukowcy twierdzą, że globalne ocieplenie wpływa negatywnie na pszczoły. Spadek ich populacji potwierdzają liczne badania.

- Dzieje się tak na całym świecie - mówiła Dominika Sokołowska z Greenpeace Polska. - Powodem jest stosowanie pestycydów, rolnictwo przemysłowe, zmiana klimatu i liczne choroby, które dotykają owady - wyliczała. 

Na alarm należy bić już teraz, dopóki są rozwiązania, które można wdrażać Wiktor Jędrzejewski 

- Pszczoły to stworzenia, o których do dziś niewiele wiemy. Najlepiej znane są pszczoły miodne, którymi człowiek się opiekuje, bo wykorzystuje je do produkcji żywności. Istnieje znacznie więcej odmian, które wyspecjalizowały się w konkretnych czynnościach i funkcjonowaniu w środowisku. Pszczół miodnych jest coraz więcej, ale nie świadczy to o wzroście populacji wszystkich gatunków - wyjaśniał Wiktor Jędrzejewski z organizacji Miejskie Pszczoły.

Szacuje się, że sto gatunków roślin uprawnych zapewnia 90 procent żywności na całym świecie. 71 procent z nich mamy dzięki pszczołom. Co stanie się, jeśli ogólny spadek populacji pszczołowatych się utrzyma? Jak możemy pomóc pszczołom? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Dominika Sokołowska (Greenpeace Polska), Wiktor Jędrzejewski (organizacja Miejskie Pszczoły)

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Wymieranie pszczół. Czy bez nich czeka nas zagłada?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 17:46
- Dwie trzecie głównych produktów, którymi żywi się ludzkość, pochodzi od zapylaczy, czyli w dużej mierze pszczół - tłumaczył Robert Chrzanowski ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliksir życia. Czy zabraknie nam pitnej wody?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 18:00
W ciągu najbliższych dekad światowe zapasy słodkiej wody będą się kurczyć, podczas gdy zapotrzebowanie na nią drastycznie wzrośnie - ostrzega ONZ. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody w "Czacie Czwórki" o tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Brzózkiem z Fundacji Nasza Ziemia i z Moniką Korowajczyk-Sujkowską z PAH-u.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na pomoc rojom pszczół. Jak je chronić przed zagładą?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 19:15
Na początku XXI wieku zauważono drastyczny spadek liczebności rojów hodowanych w USA i niektórych krajach Europy. - W Stanach obecnie mamy ubytki sięgające nawet 60 procent. W Europie Zachodniej zaś to wartości rzędu 40 procent ubytków w pasiekach - ostrzega Robert Chrzanowski ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich "Polanka".    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Stachowicz. Jak uchronić  świat przed sobą?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 16:27
Dr Izabela Stachowicz mieszka i pracuje w Wenezueli, ale właśnie powróciła do Polski, by pokazywać, jak ogromnych zniszczeń dokonuje się na tamtejszej, i nie tylko, przyrodzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pomagamy pszczołom bez lipy". Bo pszczoły są ważne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:25
- To dzięki owadom zapylającym mamy aż 70 proc. tego, co jemy, m.in. jabłka, gruszki, ale także rzepak. Nasza dieta jest urozmaicona - mówiła Aleksandra Mrowiec.
rozwiń zwiń