Matura 2020 z chemii. Mieszaniny niejednorodne - rozwiązujemy zadania

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 18:23
Zadania z doświadczeniami często składają się z kilku poleceń. W "Stacji Nauka" rozwiązaliśmy jedno z nich - dotyczące mieszanin niejednorodnych. To zadanie pełne pułapek - jak je ominąć i zdobyć maksymalną liczbę punktów?
Audio
  • Powtórka do matury z chemii - jak ominąć pułapki w zadaniach? (Stacja Nauka/Czwóka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: SUWIT NGAOKAEW/Shutterstock.com

uczeń student nauka online komputer laptop 1200.jpg
Matura 2020 z angielskiego. Jak czytać teksty ze zrozumieniem?

Zadanie, które rozwiązywaliśmy pochodzi z jednego z arkuszy z poprzednich lat i można było otrzymać za nie 4 punkty. Polecenie brzmiało: w wyniku niektórych reakcji chemicznych powstają mieszaniny niejednorodne. Zaprojektuj doświadczenie prowadzące do powstania niejednorodnej mieszaniny, w której skład wchodzi wodny roztwór kwasu siarkowego sześć.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z matematyki - zadania na dowodzenie >>>

Podstawową czynnością przy rozwiązywaniu tego typu zadań jest zaprojektowanie doświadczenia. W przeciwnym wypadku zdający traci punkty. - W wyniku doświadczenia musimy uzyskać mieszaninę niejednorodną, czyli prawdopodobnie mieszaninę ciała stałego, albo cieczy i gazu - tłumaczył  Romuald Hassa, egzaminator i nauczyciel chemii, portal "Teraz matura". - Jednym ze składników tej mieszaniny ma być kwas siarkowy sześć.


Shutterstock egzamin ilustracja 1200.jpg
Matura 2020. Jak poradzić sobie z geometrią analityczną?

Zauważymy, że spośród odczynników, które mają znaleźć się w probówce mamy do dyspozycji roztwór siarczanu sześć potasu, siarczanu sześć miedzi, oraz wodę. A z dodawanych odczynników gazowy siarczkowodór,  gazowy chlorowodór lub siarkę. - Krótka analiza właściwości substancji oraz reakcji zachodzących między nimi pozwoli nam ustalić, że należy wprowadzić do roztworu siarczanu sześć miedzi dwa gazowy siarkowodór. I to będzie nasze zadanie - mówił ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z matematyki - statystyka się przyda >>>

Należy opisać, jak będzie wyglądała zawartość probówek, potem - mając już tę wiedzę przed rozpoczęciem doświadczenia. - Przed rozpoczęciem doświadczenia w probówce będziemy mieli klarowny niebieski roztwór, a po zakończeniu zawartość próbówki stanowi bezbarwna ciecz i czarny osad na jej dnie - mówił ekspert. W jednym z poleceń poleceń pojawi się także m.in. wymóg zapisania równania reakcji - to element, w którym najczęściej popełniane są przez maturzystów błędy. W ostatniej części zdający musi zaproponować metodę rozdzielenia mieszaniny niejednorodnej składającej się z cieczy i ciała stałego.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 14.05.2020

Godzina emisji: 12.34

kd


Małgorzata Jakubowska

Mieszaniny niejednorodne

Czytaj także

Matura z języka polskiego. Jaka jest różnica między perswazją a manipulacją językową?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 18:42
Pozostały ostatnie tygodnie, w których możemy odświeżyć najważniejsze zagadnienia przed egzaminem z języka polskiego. Razem z ekspertami przybliżamy najważniejsze z nich. Dziś opowiadamy o różnicy między perswazją a manipulacją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020 z angielskiego. "Listening", czyli słuchanie i... rozumienie tekstu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 17:38
"Listening", czyli słuchanie z rozumieniem to jedna z najtrudniejszych części matury z języka angielskiego. Dlaczego? Bo do tekstu, który usłyszymy potem nie ma już powrotu. Trzeba wysłuchać, zrozumieć i wypełnić zadania. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń