Wirtualna Noc Muzeów. Jak spędzimy ją w Muzeum Narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 18:30
Po dwóch miesiącach przerwy Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło się dla zwiedzających, ale w Noc Muzeum zaprasza na spotkanie w sieci. - Nasze zbiory już od dawna przenosimy na platformy cyfrowe. Są wśród nich obrazy, rzeźby, rysunki i polski design - opowiada Ania Knapek z Działu Edukacji.  
Audio
  • Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do sieci na wirtualną Noc Muzeów (Stacja Nauka/Czwórka)
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: ArtMediaFactory/Shutterstock.com

Zobacz także
malarstwo 1200.jpg
Wirtualna Noc Muzeów. Online od Krakowa po Białystok

Muzeum Narodowe jest najwększym obiektem tego typu w Warszawie. Jego kolekcja liczy ponad 800 tysięcy zabytków. Od czego zacząć zwiedzanie? Zdaniem rozmówczyni Agaty Nowotnik - od jedynej w Europie i wyjątkowej w światowej skali ekspozycji zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. - Jestem ogromną fanką Galerii Faras i uwielbiam historię polskich wykopalisk w Sudanie w latach 60. XX wieku - przyznaje. 

W Cyfrowym Muzeum Narodowym możemy oglądać wybrane dzieła z tej kolekcji. - Można też przyjrzeć się procesowi restauracji tych dzieł i dowiedzieć się czegoś więcej o pracy muzealnika - dodaje Ania Knapek.

Czytaj
Ziemia kosmos astronauta 1200.jpg
Galerie na świecie. Wschód, NASA, przyroda i Hiszpania

Digitalizacja zbioru i pokazanie publiczności zabytków w internecie to także niepowtarzalna okazja do prezentacji tych dzieł, które głównie z powodu braku odpowiedniej powierzchni nie mogły być częścią stałej ekspozycji. W ten sposób Muzeum Narodowe pragnie ułatwić publiczności kontakt zarówno z najwybitniejszymi, znanymi dziełami, ale również z obiektami, które nie były dotąd eksponowane.

Cyfrowe Muzeum - oprócz działalności wystawienniczej - organizuje także prelekcjie i wykłady edukatorów dostępne na mediach społecznościowych MN. - Pamiętajmy jednak, że oglądanie dzieła sztuki "na żywo" w galerii da nam mnóstwo informacji, których nie znajdziemy w sieci. Dlatego zapraszam do Muzeum Narodowego w Warszawie - zachęca Knapek.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 15.05.2020

Godzina emisji: 12.34

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 21:43
Muzeum Narodowe w Krakowie można zwiedzać online bez wychodzenia z domu. Wirtualny spacer możliwy jest po pięciu oddziałach: po Gmachu Głównym, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Domu Jana Matejki oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi "Atma". Co możemy tam zobaczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie. Disney i znaczki w USA, brytyjskie globusy i rosyjski Ermitaż

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:32
Dziś muzea na całym świecie pracują nad dygitalizacją swoich kolekcji. Coraz większa liczba instytucji zaprasza swoją publiczność na wirtualne zwiedzanie. W Czwórce odwiedzamy San Francisco, Waszyngton, Londyn i Sankt Petersburg. 
rozwiń zwiń