Skóra bez wody usycha. Dbaj o kąpiele

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 13:22
Wielu z nas zna z dzieciństwa powiedzonko "częste mycie skraca życie", dużo gorzej, gdy nie myjemy się wcale, przesuszenie skóry nie jest ani dobre, ani przyjemne. 
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: ivanovgood/Pixabay.com

Skóra to jeden z naszych najważniejszych narządów, nią dotykamy różnych przedmiotów, ale przede wszystkim odpowiada za procesy odpornościowe. 

dłonie uroda nawilżanie skóra dłoni 1200.jpg
Po co nam linie papilarne?

- Skóra jest odpowiednio do tych funkcji przygotowana, pokrywają ją specjalne chemiczne związki, odpowiednie pH, znajdują się na niej specjalne bakterie i tak jak w przyrodzie - wszyscy potrzebują wody - skóra też - mówi dermatolog profesor Zbigniew Samochocki. - Nie tylko po to, by mechanicznie umyć się, ale w czasie kąpieli skóra otrzymuje wodę - to bardzo ważne - podkreśla. 

Jeśli się nie kąpiemy, dochodzi do nasilenia zjawiska suchości skóry, a to do swędzenia. - Musimy zadbać o kąpiel i zabezpieczenie, prawidłowe nawilżenie skóry - mówi specjalista. - Po każdej kąpieli, najlepiej rano i wieczorem powinniśmy zastosować preparaty zwane emolientami, które tworzą nam barierę skórną, regenerują i tworzą "czapę", która wodę zatrzymuje - dodaje. 

W czasie pandemii powinniśmy szczególnie też zadbać o skórę dłoni. Często używane mydła, środki antybakteryjne, detergenty sprawiają, że dłonie robią się suche. Tu niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 04.06.2020

Godzina emisji: 12.34

pjkul

Czytaj także

Morza i oceany, ludzkie ciało i silniki aut - woda jest wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 14:59
Na powierzchni Ziemi jest ok. 1,5 mld kilometrów sześciennych wody. W przeliczeniu na baseny olimpijskie będzie to ok. 800 bilionów. W lany poniedziałek sprawdziliśmy, czym jest woda, jakie ma właściwości, czy może być porowata, a także, w jaki sposób zamarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zęby mądrości. Skąd wzięła się zła sława ósemek?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 14:00
Wbrew nazwie - zamiast z życiowym doświadczeniem - kojarzą się gównie z bólem. - Są ludzie, którzy nie mają z nimi najmniejszego problemu, ale niektórym zęby mądrości mogą dać "prawdziwy wycisk" - mówi lekarz dentysta Patrycja Ostapiuk-Dąbrowska.
rozwiń zwiń