Basen jest bezpieczny. Dystans zachowaj w szatni

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 14:13
Minął tydzień od momentu, kiedy można iść na basen. Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski wyjaśnia: woda basenowa czy woda jeziorna nie stwarzają żadnego zagrożenia. 
Audio
  • Jakie jest ryzyko zakażenia COVID-19 przez wodę na basenie i czy w ogóle takie występuje? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Andrey Armyagov/ Shutterstock

koktajl 1200.jpg
Co jeść, żeby lepiej ćwiczyć i szybciej spalać kalorie

Niektórzy wciąż mają obawy dotyczące wyjścia na basen. By się z nimi pożegnać, należy wiedzieć, że koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową.

- Baseny, jako miejsca użyteczności publicznej, mogą szczególnie powodować ryzyko zakażenia w miejscach tam, gdzie krzyżują się drogi wielu ludzi, czyli najczęściej w szatni lub pod natryskami - wyjaśnia dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Należy pamiętać, że droga kropelkowa to kichnięcie, kaszlnięcie, a nawet rozmowa. Największy zasięg i najdrobniejsze kropelki są wtedy, kiedy kichamy, to może być nawet 3 metry. Natomiast kaszlnięcie to odległość 1,5-2 m, a zwykła rozmowa to jedynie 50 cm - dodaje. 

Ekspert wyjaśnia, że woda basenowa czy woda jeziorna nie stwarzają żadnego zagrożenia, a niebezpieczne jest po prostu skupisko ludzi. 

- Pamiętajmy, że nie występuje zjawisko nosicielstwa w przypadku koronawirusa. Możemy najwyżej mówić o osobach zakażonych bezobjawowo albo zakażonych skąpoobjawowo - wyjaśnia lekarz. - Kto ma koronawirusa, ten go ma, a kto go sobie wyeliminował z organizmu to już go nie ma - tłumaczy. 

Podkreśla też, że u osoby, u których występuje zakażenie bezobjawowe lub skąpoobjawowe, ilość namnożonego koronawirusa jest bardzo niewielka. W związku z tym prawdopodobieństwo zakażenia przez kaszel jest bardzo niskie. 

Ozon na bakterie

Ozon stosowany w wodzie basenowej ma na celu eliminację bakterii chorobotwórczych czy pierwotniaków. - Wirusów tyczy się to w daleko mniejszym stopniu, dlatego, że stężenie związków czynnych jest za małe - wyjaśnia dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, podkreśla jednak: samego chodzenia na basen bym się nie obawiał, a uważałbym na terenie przestrzeni wspólnych - zachowywał dystans społeczny, 2 metry. 


dieta 1200 free
Dieta na lockdownie. Jak zrzucić zbędne kilogramy?

dsdsdsd

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 12.06.2020

Godzina emisji: 12:47

pj/kul

Czytaj także

Chlor w wodzie. Sprawdź, czy jesteś bezpieczny w basenie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 18:02
Chlorowanie wody to jeden z najpopularniejszych sposobów na jej uzdatnienie, czyli uczynienie wody bezpiecznej dla naszego zdrowia. Jak działa na ludzi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odmrażanie życia społecznego. Czas korzystać z kultury i sportu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 13:15
Wchodzi w życie czwarty etap odmrażania gospodarki i życia społecznego. Kończy się większość restrykcji, jednak nie zapominajmy o ostrożności i higienie, gdy idziemy do kina, na koncert czy masaż. 
rozwiń zwiń