Czy można przedawkować magnez? Co się wtedy stanie?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 15:31
Hipermagnezemia, czyli przedawkowanie tego pierwiastka, zazwyczaj związane jest z chorobami, przyjmowanymi lekami lub nieprawidłowo dobraną suplementacją. Narażone na nią są m.in. osoby, których nerki nie usuwają nadmiaru magnezu z organizmu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/megaflopp

shutterstock burza piorunku 1200.jpg
Uważaj na pioruny. Porażenie możesz przeżyć, ale nie unikniesz PTSD

Magnez to pierwiastek skuteczny m.in. podczas zwiększonego stresu. Wielu z nas skarży się na jego niedobór, w wyniku czego jesteśmy osłabieni, senni, czujemy zawroty głowy i skurcze mięśni. Nadmiar magnezu w organizmie zdarza się zdecydowanie rzadziej niż jego niedobór, ale jeśli już do niego dojdzie - nasz organizm jasno nam to zakomunikuje. - Objawia się to bólami głowy i bardzo dużym zmęczeniem. Jeśli nadmiar będzie poważny dochodzi do biegunki, mogą pojawić się problemy z oddychaniem - tłumaczy dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda.

Posłuchaj
05:15 2020_06_16-12-41-24_Czwórka.mp3 Czy można przedawkować magnez i czym to się objawia? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

shutterstock_respirator 1200.jpg
Zdalny respirator - wynalazek polskich naukowców do walki z koronawirusem

O ile niedobór magnezu najczęściej wiąże się z niewłaściwą dietą, o tyle jego nadmiar to najczęściej efekt przesadzonej suplementacji. - Preparaty z magnezem reklamowane są jako panaceum na stres, nadpobudliwość, sposób na łagodzenie nerwów. Są łatwo dostępne, sięgamy więc po nie zamiast zmienić dietę, a to błąd - mówiła dietetyk. Poza tym magnez biorą też osoby przyjmujące inne leki, które nie powinny wchodzić w interakcję. - W przypadku chorób psychicznych przyjmujemy m.in. leki zawierające lit. Wtedy też dojść może do nadmiaru magnezu w organizmie - wymieniała Magdalena Czyrynda-Koleda.

ZOBACZ TAKŻE Bruksizm senny - cierpi na niego co trzeci Polak >>>

Hipermagnezemia może pojawić się także wtedy, gdy praca naszych nerek jest zaburzona. - Nasz organizm nie przyswaja nadmiaru magnezu, wówczas pozbywają się go nasze nerki. Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, usuwanie nadmiaru magnezu z organizmu może być niemożliwe - tłumaczyła ekspert. 

ZOBACZ TAKŻE Czy naprawdę można zaniemówić z wrażenia? >>>

Jak się okazuje magnez może mieć znakomity wpływ na nasze organizm nie tylko w formie posiłków czy pastylek. Można go także... pić. - Według badań tam, gdzie woda jest "twarda" i zawiera dużo magnezu ludzie, którzy ją spożywają są mniej narażeni na choroby sercowo-naczyniowe. Innymi słowy, woda "chroni" ich przed zawałami serca - mówiła Magdalena Czyrynda-Koleda.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 12.40

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lubisz chińszczyznę? Jesz glutaminian sodu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 16:00
E621 wzmacnia smak wielu produktów spożywczych, jest bazą dla potraw kuchni azjatyckiej i jednocześnie jedną z najbardziej znienawidzonych substancji chemicznych. Czy słusznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Durian - owoc dla odważnych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 14:50
Jak ser pleśniowy, jak syrop z cebuli i śmietany albo... jak zgniłe mięso. Są tacy, którzy twierdzą, że durian to najbardziej śmierdzący owoc na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liofilizacja. Patent Indian wykorzystywany przez alpinistów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 15:37
Już kilkaset lat temu andyjscy Indianie Quechua odkryli sposób, dzięki któremu mogli przechowywać żywoność przez długie miesiące.
rozwiń zwiń