Międzynarodowy Dzień Szachów. "Szachy to uniwersytet życia"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 16:06
- Zachęcam wszystkich do zainteresowania się tym sportem - mówił w rozmowie z Czwórką arcymistrz szachowy Jan Krzysztof Duda. A jak tłumaczył szachista Michał Kanarkiewicz, to gra, która uczy życia. - Strategicznego myślenia, planowania, przewidywania posunięć przeciwnika, a co najważniejsze: uczy przegrywania - mówił ekspert.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Orla

decoupage  1200.jpg
Domowe hobby: Decoupage - dajemy drugie życie starym rzeczom

20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów, na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej. Włączamy się w świętowanie i zapraszamy na rozmowę z polskimi mistrzami tej dyscypliny, m.in. z Janem Krzysztofem Dudą, 22-letnim arcymistrzem, a także Michałem Kanarkiewiczem, utytułowanym szachistą i ambasadorem tej królewskiej dyscypliny w Polsce.

Posłuchaj
05:05 2020_07_20-12-25-56_CZWÓRKA_Duda_Szachy.mp3 Jan Krzysztof Duda opowiada o swojej szachowej pasji i planach na kolejne lata (Stacja Nauka/Czwórka) 
Posłuchaj
05:16 2020_07_20-12-17-24_CZWÓRKA_Kanarkiewicz.mp3 Michał Kanarkiewicz o magii szachów i o tym, dlaczego warto poznać tę dyscyplinę (Stacja Nauka/Czwórka) 

ptaki  mewy gołębie miasto 1200.jpg
Nowe hobby w czasie pandemii - obserwowanie ptaków

Jan Krzysztof Duda swoją przygodę z szachami zaczynał już w wieku pięciu lat, a do rozwijania tego talentu zainspirowała go mama. Dziś jest najlepszym szachistą w Polsce, a od 2013 roku wicemistrzem świata. - Zakochałem się w nich od pierwszego wejrzenia i szybko połknąłem bakcyla, miałem też świetnego trenera, który rozwijał moją miłość. Bardzo dużo ćwiczyłem, więc sukcesy nadeszły - mówił gość Czwórki. Jak podkreślał, w szachach najważniejsza jest praktyka. - Talent ma znaczenie, oczywiście, ale dopiero na najwyższym poziomie. Na początku liczy się trening - mówił mistrz.

Czytaj także:

Jak podkreślał, szachy to gra dla każdego. On sam nie zamieniłby ich na żadną inną dyscypliną sportu. - Zachęcam do uczenia się ruchów, to usprawnia podejście do życia, jest fajną formą spędzania czasu, i warto zacząć w każdym wieku - mówił Jan Krzysztof Duda. 

Święto szachów obchodzone jest od 1966 roku. Ale trafiły one do Polski, jak podkreślał Michał Kanarkiewicz, dużo wcześniej, bo najprawdopodobniej już w XII wieku. - Do największych sukcesów naszych rodaków w tym sporcie należy m.in., złoty medal polskiej ekipy podczas olimpiady szachowej w 1930 roku - wymieniał ekspert. - A także srebrny medal pań podczas olimpiady w Baku w 2016 roku.

Czytaj także:

Jak podkreślał, szachy to sport, który przygotowuje nas do życia od najmłodszych lat. Uczy wygrywać, przegrywać, i zawsze grać fair. - To gra bardzo sprawiedliwa. Tu nie ma czynników zewnętrznych, jak boczny wiatr, jak w skokach, czy spalony, jak w futbolu - mówił Michał Kanarkiewicz. - To także gra, która uczy odpowiedzialności za swoje posunięcia. I brania na siebie ich konsekwencji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Goście: Jan Krzysztof Duda (arcymistrz szachowy od 2013 roku, wicemistrz świata), Michał Kanarkiewicz (szachista, ambasador oraz  popularyzator gry w szachy w Polsce. Prowadzący program telewizyjny "ABC szachów", autor książek o tej tematyce)

Data emisji: 20.07.2020

Godzina emisji: 12.20

kd/pj

Czytaj także

Paralotniarstwo - sposób na wakacyjną przygodę życia

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 09:50
- Latając na paralotni, wykorzystujemy zupełnie inne zmysły, niż będąc na ziemi. To zupełnie inny poziom doznań - mówił Piotr Gałkowski, instruktor. - To też najprostszy sposób na znalezienie się w powietrzu w pięknych okolicznościach przyrody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ultraliga. Kto zostanie mistrzem?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 11:43
Ultraliga trwa w najlepsze oraz została rozszerzona do niższej dywizji. Michał "Avahir" Kudliński, caster, komentator oraz ekspert Ultraligi opowiadał nam o aktualnej sytuacji.
rozwiń zwiń