Z Bieszczad po Spitsbergen i z Gorlic na cały świat - przybliżamy sylwetki polskich naukowców (cz.2)

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 17:00
Ich pasja, wiedza i determinacja przyczyniła się do rozwoju polskiej nauki na wielu polach, a ich dokonania niejednokrotnie znajdowały uznanie na świecie. W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy na spotkanie z naukowcami, którzy tworzyli już w wolnym kraju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tatoh
Hymn_banner_663x364.jpg
Serwis specjalny Polskiego Radia - Hymn Polski

Profesor Ryszard Wiktor Schramm, polski biolog, taternik i podróżnik z dzieciństwa spędzonego w Bieszczadach wyniósł miłość do gór. Studiował atlasy pełne pustych, niewypełnionych miejsc i marzył o odkrywaniu nowych szlaków i zakątków, gdzie nie stanęła ludzka noga. Ryszard Wiktor Schramm jako profesor nauk biologicznych specjalizował się w biochemii roślin. Oprócz pracy naukowej poświęcał się licznym pasjom - był wybitnym taternikiem, alpinistą i polarnikiem.  

Posłuchaj

04:35 _PR4_AAC 2020_nauka_3_prof_Schramm_11_11-12-33-22.mp3 O profesorze Ryszardzie Schrammie opowiada jego syn Tomasz (Stacja Nauka/Czwórka)

- Był podróżnikiem starającym się dotrzeć na białe plamy istniejące w atlasie świata. W XIX wiecznych mapach, które ojciec przeglądał jako dziecko, takich miejsc było jeszcze sporo - mówi syn profesora, historyk, profesor nauk humanistycznych Tomasz Schramm. - Kiedy ja dołączyłem do jego wypraw, nie było ich już tak dużo, ale docieraliśmy w miejsca, gdzie byliśmy pierwsi zarówno jako wspinacze, jak i polarnicy.

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Profesor Ryszard Wiktor Schramm uczestniczył w dziesięciu polskich wyprawach eksploracyjnych w tym sześciokrotnie jako ich organizator i kierownik. Jako polarnik siedmiokrotnie odwiedził Spitsbergen. Jego syn Tomasz brał udział w pięciu z nich. Najbardziej wspomina rejs opisany w książce "Dwa długie dni", który miał swój początek w 1980 roku.

 Czytaj także:

Za całokształt osiągnięć prof. Ryszard Wiktor Schramm otrzymał Polską Nagrodę Podróżniczą Super Kolos w 2003 roku. Wcześniej jego dokonania zostały docenione między innymi przez Międzynarodowe Stowarzyszenie The Explorers Club, do którego należał m.in. Henryk Arctowski. Przyczyniła się do tego głównie wyprawa do Darwazu Afgańskiego. 

- Wkraczaliśmy w teren gdzie nikogo wcześniej nie było - tylko ludność lokalna. Byliśmy tam pierwszą wyprawą alpinistyczną i przeprowadziliśmy rekonesans, zdobywając kilkanaście szczytów, które były oczywiście dziewicze - opowiada gość audycji. - Nasza wyprawa z roku 1975 była wyprawą absolutnie odkrywczą i eksploracyjną. Dzięki niej zniknęły białe plamy z map tajemniczego wówczas terenu w Afganistanie.


Flaga Polski ok.jpg
"Przystanek Niepodległość", muzyka i refleksje - Święto Niepodległości 2020 w Czwórce

Czytaj także:

Bronisław Stoj to polski inżynier mechanik, kawaler Orderu Polonia Restituta i żywa legenda Gorlic. To właśnie tam Bronisław Stoj mieszkał i pracował nad najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi dla pobliskich fabryk.

W 1945 roku po powrocie z robót do Polski, Bronisław Stoj rozpoczął pracę w Fabryce Maszyn Górniczych i Wiertniczych w Gliniku koło Gorlic. Od tego zaczęło się jego zainteresowanie technologią budowli maszyn. Jest autorem ponad 100 projektów racjonalizatorskich.

Posłuchaj

03:58 _PR4_AAC _nauka_4_Stoj_2020_11_11-12-40-56.mp3 Mówimy o Bronisławie Stoju - polskim inżynierze mechaniku, który Jest autorem ponad 100 projektów racjonalizatorskich (Stacja Nauka/Czwórka)

Opracowane przez niego projekty okazały się przełomowe i zostały wdrożone w zakładach na całym świecie.

- Maszyny górnicze, obudowy, przenośniki, maszyny i urządzenia do robienia odwiertów w poszukiwaniu ropy naftowej były eksportowane na cały świat - to nie była tylko produkcja dla Gorlic - opowiada Roman Jamro, Prezes Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich i dyrektor Ośrodka w Gorlicach. - Stoj był członkiem zespołów konstruktorskich i składał wnioski racjonalizatorskie dotyczące usprawnień w wytwarzaniu podzespołów.

Czytaj także:

Zapisał się również w historii samych Gorlic jako członek tamtejszego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. - Pan Bronisław jest członkiem Stowarzyszenia od roku 1967 i pełnił w nim wiele funkcji - mówi gość audycji.

Za całokształt swojej pracy otrzymał dziesięć odznaczeń m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W tym roku Pan Bronisław Stoj obchodził setne urodziny.

 ***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik, Olivia Krettek

Goście: Tomasz Schramm (historyk, profesor nauk humanistycznych),  Roman Jamro (Prezes Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, dyrektor Ośrodka w Gorlicach)

Data emisji: 11.11.2020

Godzina emisji: 12.33

aw

Czytaj także

Oni o niepodległości usłyszeli jako pierwsi

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 14:46
4 listopada 1918 roku straż w klasztorze jasnogórskim przejął od załogi austriackiej oddział żołnierzy polskich 22 pułku piechoty pod dowództwem podporucznika Artura Wiśniewskiego. Na wieży klasztornej zawieszono biało-czerwoną flagę. Częstochowa pokazała, że odradza się Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepodległa uczy migać. To niełatwy język

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 14:00
Tak jak przed 100 laty, tak i teraz w Polsce króluje różnorodność. Jedną z najliczniejszych mniejszości językowych są osoby głuche. Biuro programu Niepodległa zaprasza na cykl lekcji języka migowego.  
rozwiń zwiń