"Przystanek Niepodległość", muzyka i refleksje - Święto Niepodległości 2020 w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 08:59
Spotkania z ciekawymi gośćmi, gry edukacyjnie, informacje o bieżących wydarzeniach w ramach obchodów Święta Niepodległości, a także dużo dobrej muzyki - świętujcie z nami rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Foto: Velishchuk Yevhen/shutterstock.com

Polska niepodległość święto 1200.jpg
Przystanek Niepodległość - wszystko toczy się wokół radia

W audycji "Pierwsze słyszę" (4.11) - rozmowa ze ekspertami z Muzeum Historii Polski i zapowiedź gry edukacyjnej w ramach akcji "Przystanek Niepodległość".

W sobotę (7.11) w audycji "Zaklinacze czasu" - rozmowa o wyjątkowych kobietach - pionierach lotnictwa: Karolinie Iwaszkiewiczównie, Annie Leskiej, Zofii Dziewiszek i Halinie Kamińskiej-Dudek, które po 1918 roku zdobywały niebo.

Czytaj także:

częstochowa stacja nauka 2 1 patryk kuniszewicz.jpg
"To oni o niepodległości usłyszeli jako pierwsi"

"Pasjonautach" temat "Niepodległa uczy migać". Tak jak przed stu laty Polska była piękna  w swojej różnorodności społecznej, kulturowej, narodowościowej, tak i teraz możemy cieszyć się taką różnorodnością. Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza na cykl lekcji języka migowego. "Niepodległa uczy migać", to seria ośmiu filmików z nauką języka migowego.

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

W poniedziałek (9.11) w audycji "Stacja Kultura" rozmowa z Rzecznikiem Prasowym Muzeum Historii Polski i zapowiedź akcji "Przystanek Niepodległość", a we wtorek (10.11) w "Stacji Nauka" gościem będzie Adrian Sobieszczanski, ekspert historii XX-lecia międzywojennego, który podpowie wszystkim chętnym do udziału w grze, jak to życie wtedy wyglądało. 

kuba sienkiewicz 1200.jpg
Piosenki na 100-lecie. Elektryczne gitary "Był NZS"

W środę (11.11) tradycyjnie playlista na antenie Czwórki składać się będzie wyłącznie z polskich piosenek. "Muzyczny Lunch" poprowadzi Norbert Borzym i zaprezentuje w nim niepublikowane nagrania z Archiwum Polskiego Radia oraz nowe wersje starych polskich nagrań, jak np. płyta Renaty Lewandowskiej, którą wydała właśnie Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Tego dnia w "Stacji Nauka" przypomnienie sylwetek kilku naukowców urodzonych tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i prześledzenie ich życiorysów. Będą to m.in. Aleksander Jackowski, etnograf, historyk sztuki (zm. 2017), Adam Bartecki, chemik (zm. 2010)​, Bronisław Stoj, inżynier mechanik, kawaler Orderu Polonia Restituta​, Ryszard Schramm, biolog, taternik i podróżnik (zm. 2007).

Hymn_banner_663x364.jpg
Serwis specjalny Polskiego Radia - Hymn Polski

Czytaj także:

W audycji "Czat Czwórki" powiemy o śladach przeszłości i zastanowimy się, co pozostanie po współczesnych Polakach. W archiwach nadal odnajdywane są zdjęcia sprzed stu lat, upamiętniające ważne wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Dzięki archiwom mówionym zachowane zostały głosy świadków przeszłości. Klisze, dokumenty, pamiątki, pozostają w rodzinnych zbiorach. Co zostanie po nas? Dlaczego pamięć pokoleniowa jest ważna? Czy to prawda, że "naród, który traci pamięć, przestaje być narodem"?

W audycji "TOP" sprawdzimy aplikację "Polish Road to Independece", któa pokazuje lata od 1914 do 1922. Na mapach, grafikach i w tekstach mamy przebieg walk, pokazany jest tez proces ustalania granic. Zero nudnej historii, apka jest piękna i skierowana przede wszystkim do młodych ludzi.

Czytaj także:

"Strefie Prywatnej" porozmawiamy o emocjach społecznych. Jaką rolę odgrywa w nich duma i jak jest ważna? Czy lepiej być dumnym z kogoś czy cieszyć się, że ktoś jest dumny z nas? Czy można być dumnym z samego siebie  i jak to robić? Gościem będą dr Tomasz Sobierajski, a także wolontariusze muzeów.

W "Strefie sportu" rozmowa z Krzysztofem Szujeckim, autorem książki "Sportsmenki", o prekursorkach polskiego sportu u progu niepodległości i po jej odzyskaniu. O tym, w jaki sposób ich życiowe postawy wpływały na zmiany społeczne i kulturalne w naszym kraju, kładąc podwaliny pod rozwój sportu kobiet w Polsce oraz o tym, jak ich pierwsze aktywności sportowe były odbierane przez społeczeństwo.

W czwartek (12.11) w porannej audycji "Pierwsze słyszę" zaprosimy na relację z akcji "Przystanek Niepodległość" i pokonywania kolejnych punktów gry w stołecznym Parku Saskim.

***

mat. pras./kd

Czytaj także

Marek Kamiński: z survivalem w grze jest jak w życiu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 13:34
Trwa moda na survival. Jednym z miłośników tego gatunku gier jest Marek Kamiński, podróżnik i polarnik, filozof oraz pisarz. - Gry pobudzają wyobraźnię, uczą poprzez zabawę - mówił w rozmowie z Jeffrejem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jasne i ciemne strony gamingu. Jak wyłączyć złe emocje?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 14:00
W trakcie pandemii granie w gry stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu. Okazuje się jednak, że często długie przesiadywanie przed ekranem z padem w ręku nie zawsze ma pozytywne skutki.
rozwiń zwiń