Graj w tenisa. Spalisz kalorie i poprawisz refleks

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 14:00
8 lutego rozpocznie się wielkoszlemowy turniej Australian Open. Kibicując zawodnikom przed telewizorem, w ciągu godziny możemy spalić do 60 kcal. Jeśli jednak sami zdecydujemy się wejść na kort, w tym samym czasie możemy stracić 600 kcal. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Posłuchaj
04:33 CZWORKA Stacja Nauka - tenis 02.02.2021.mp3 Dlaczego warto grać w tenisa? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Zobacz także
AOv_1200x660.jpg
Australian Open 2021 - serwis specjalny

Aktywność ta - zdaniem Amerykańskiego Towarzystwa Tenisowego - poprawia sprawność fizyczną poprzez spalanie tłuszczu i dobroczynny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego, ale również poprzez utrzymywanie wyższego poziomu energii. - Tenis wymaga szybkości, gibkości i wytrzymałości. A kiedy dojdziemy już do poziomu rywalizacji, włączają się także aspekty psychiczne - przekonuje trener Maurycy Mrówczyński.

Posłuchaj także:

Praca nóg na korcie odbywa się w interwałach. A to wymaga wytrzymałości i dla osoby mniej przygotowanej może być bardziej wyczerpujące niż równomierny bieg Maurycy Mrówczyński

Wbrew niektórym teoriom ta dyscyplina nie jest grą jednostronną, w której pracuje tylko ta część ciała, w której trzymamy rakietę. - Przy właściwej technice równomiernie pracuje całe ciało - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. - Każde odbicie piłki, przebicie jej przez siatkę, odebranie wymagają refleksu. W męskim tenisie profesjonalnym, w uderzeniu zwanym "returnem", piłka regularnie przekracza 200 km/h, a zawodnik musi na to zareagować w ułamku sekundy.

Sprawdź:

Co więcej, gra w tenisa pomaga również w doprowadzeniu do efektywnego zużywania tlenu przez nasze mięśnie. Zwiększa się nasza zdolność do przyśpieszania dzięki ćwiczeniu biegania i podskoków. Tenis wymaga także od nas przewidywania, krótkiego czasu reakcji oraz impulsywnego działania.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 02.02.2021

Godzina emisji: 12.45

kul

Czytaj także

Czy można uzależnić się od wody? "To niebezpieczny nałóg"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 15:57
Przybieranie na wadze, brak podstawowych składników mineralnych w organizmie - to niektóre z negatywnych skutków picia zbyt dużej ilości wody każdego dnia. Nałóg dotyka głównie sportowców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sięgając po suplement najpierw zrób badania. Nie ufaj reklamom

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 16:32
- Suplementy diety to środki spożywcze, które stosuje się w celu uzupełnienia, czyli suplementacji, normalnej diety - mówi dr hab. Agnieszka Zagórska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum. - Trzeba podchodzić do nich z dużą ostrożnością - dodaje. 
rozwiń zwiń