Ptaki - śpiewacy. "Są jak dzieci w klasie - odzywają się na zmianę""

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:45
Ptaki śpiewają o określonych porach dnia. Rano usłyszymy m.in. kosy, a wieczorem najczęściej odzywają się drozdy. W południe i nocą najczęściej jest cisza. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/TAUFIK ARDIANSYAH

shutterstock pierwiosnek ptak 1200.jpg
Pierwiosnek - szpieg ukryty w drzewach

Swój piękny głos ptaki zawdzięczają specyficznej budowie krtani. Większość z nich najchętniej śpiewa o poranku albo wieczorami, omijając popołudnia. - To wynika z wilgotności powietrza. Wtedy emisja głosu jest najlepsza - mówi prof. Piotr Tryanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - W tym czasie także inne dźwięki środowiskowe są przytłumione. Jak podkreślał, ptaki żyjące w miastach zmieniają pory śpiewu. - W zależności od tego, czy mieszkają przy drogach, czy lotniskach, dostosowują się do warunków - tłumaczył. Poza tym ptaki śpiewają na zmianę, by nawzajem nie zagłuszać swoich głosów. - Podobnie, jak dzieci w klasie, które odpowiadają na pytania po kolei, ptaki wymieniają się, by każdy z nich był słyszalny i by nie musiały się przekrzykiwać - mówił ekspert. 

Posłuchaj
05:48 Czwórka Nauka/śpiew ptaków 5.03.2021.mp3 O jakich porach dnia najczęściej śpiewają ptaki? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock_żurawie 1200.jpg
Być romantykiem jak żuraw

Także przestrzeń ma znaczenie dla śpiewających ptaków. - Mamy gatunki, które śpiewają siedząc na ziemi, ale są i takie, które żyją w niższych partiach leśnych, na przykład rudziki - słychać je najczęściej z wysokości kilku metrów - mówił dr Michał Budka z Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Wyżej są kolejne gatunki, m.in. kosy czy zięby, a z wysokości koron drzew usłyszymy dzwońce czy grubodzioby - wyliczał ekspert. - Mamy jeszcze grupę ptaków śpiewających w locie, to m.in. skowronki czy świergotki drzewne.

Czytaj także:

Wiele zależy też od szerokości geograficznej. - W Europie mamy żyje nawet kilkadziesiąt gatunków, które w lasach usłyszeć możemy nocą. Jeśli wybralibyśmy się w tropiki - tam po zmroku będzie prawdopodobnie całkiem cicho - mówił dr Michał Budka. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Weronika Puszkar

Data emisji: 05.03.2021

Godzina emisji: 12.30

kd

Czytaj także

Wilga. Prawdopodobnie nigdy nie widzieliście tego ptaka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 14:37
- Wilgi mają bardzo jaskrawe kolory, mimo to ciężko je dostrzec, są bardzo płochliwe, zakładają gniazda wysoko w koronach drzew. Gdy jednak je dostrzeżemy, ciężko pomylić je z innymi gatunkami - tłumaczyła Magdalena Dziadosz ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaduły i łakomczuchy. Co wiemy o życiu mew?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 17:30
Dla jednych symbol beztroskich wakacji nad morzem, dla innych bezwzględny "drapieżca", który chwyci w dziób wszystko, co chociaż trochę przypomina jedzenie. - Obecność mew uzależniona jest od występowania wody, ale nie od samego morza. Dlatego te ptaki coraz częściej możemy spotkać także w głebi lądu - wyjaśnia Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń