Czy amerykański dąb uratuje zasoby Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 14:54
Na świecie rośnie około 3 bilionów drzew, szacują naukowcy. Każdego roku wyrasta około 5 miliardów nowych, ale 15 miliardów jest wycinanych. Drzew ubywa, ale nie każdego gatunku. Czy dąb czerwony jest nadzieją budownictwa i designu?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay
shutterstock las drzewa natura 1200.jpg
Sadź drzewa na zdrowie i dla przyszłych pokoleń

Ludzkość wycięła 50 procent lasów naturalnych Ziemi i nic nie zapowiada odwrócenia niekorzystnej tendencji. - Drewno to materiał konstrukcyjny znany od dawien dawna, jego zużycie jest stale rosnące. Patrząc na ogólne zasoby, duży nacisk dziś kładziemy na szukanie alternatywnych materiałów - przyznaje dr Adam Majewski z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Posłuchaj
04:28 czwórka stacja nauka 18.05.2021.mp3 Dąb czerwony - drzewny zasób Ameryki (Stacja Nauka/Czwórka)

  

Odpowiedzią na nasze potrzeby, a jednocześnie rozwiązaniem korzystnym dla naszej planety może być czerwony dąb amerykański. - Przyrost dębu czerwonego, po uwzględnieniu wycinki, wynosi ponad 21 milionów metrów sześciennych, czyli tyle ile pojemność 5 stadionów Wembley - wyjaśnia naukowiec. 

Drewno dębu czerwonego w niczym nie ustępuje dębom europejskim. To ciekawa alternatywa. A ta czerwień nie jest związana z barwą drewna, tylko z czerwonymi liśćmi Adam Majewski

Całe wschodnie wybrzeże Ameryki jest porośnięte czerwonym dębem amerykańskim i podgatunkami. - Żeby uzyskać 1 metr sześcienny czerwonego dębu amerykańskiego, potrzeba nieco ponad 1 sekundę - przy założeniu, że pozyskujemy ten 1 metr sześcienny z dwóch metrów sześciennych kłody - zdradza rozmówca Szymona Majchrzaka. - Jest to gatunek w mniejszym wymiarze wykorzystywany, aniżeli występuje w naturalnych drzewostanach - dodaje. 


Zobacz także:

las mężczyzna spacer wędrówka 1200.jpg
Lasoterapia. Bo las pomaga prawie na wszystko

Zdaniem eksperta ten gatunek dobrze chłonie bejce, dzięki czemu możemy uzyskać różne kolory. Mogli się o tym przekonać studenci ASP oraz Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy w ramach projektu "Natural born collection" dokonali upcyklingu drewna z dębu czerwonego. 

- W projekcie zostało użyte drewno z wystawy. Można je było oddać do utylizacji. My postanowiliśmy wykorzystać je do nowego projektu - mówi specjalista. - Raz użyty materiał może dalej służyć pod nową formą - dodaje Joanna Kośko, studentka ASP w Warszawie na Wydziale Wzornictwa. - Chcieliśmy tymi projektami pokazać nowe ścieżki dla przemysłu - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 12.30

pj

Czytaj także

W Polsce lesistość wzrasta. Wciaż przybywa drzew

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 16:04
Lasy Państwowe każdego roku sadzą około 500 milionów drzew. W Polsce od końca II wojny światowej lesistość zwiekszyła się o prawie 10 procent, a będzie jeszcze lepiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świętujmy Dzień Lasów - nie śmiecąc

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 13:54
21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. To dobry termin by wybrać się na spacer i posadzić drzewo, bo początek wiosny to na to najlepszy czas. 
rozwiń zwiń