Piknik Naukowy - z pogodą za pan brat. Testujemy aplikacje

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 08:03
Klimat nam się zmienia, coraz rzadziej sprawdzają się nasze pogodowe przypuszczenia, a nawet znane od lat powiedzenia i przysłowia dotyczące temperatury czy pór roku. Warto zainstalować aplikację i być przygotowanym na kaprysy pogody. Podpowiadamy, jaką wybrać.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ChiccoDodiFC
Piknik Naukowy Klimat i my
Czwórka i Piknik Naukowy. Bądźcie z nami dla klimatu!

W najbliższą sobotę (8 maja) startuje Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku będzie to edycja online. Podczas spotkań, warsztatów czy wykładów z ekspertami na pewno nie zabraknie tematów "pogodowych", bo tegoroczne hasło pikniku to "Klimat i my". 

Dziś o klimat dbamy różnie, każdy z nas ma też różne oczekiwania dotyczące prognoz pogody. Na szczęście rynek jest bardzo bogaty w rozliczne pogodowe aplikacje i każdy znajdzie coś dla siebie. 


Posłuchaj
08:42 czwórka top 06.05.2021.mp3 Aplikacje pogodowe testuje Anna Hardej (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

Dla łowców burz 

Dla fanów burz atrakcyjną aplikacją będzie "Storm Radar - mapa pogody". - To apka bardzo szczegółowa. Najważniejszą jej funkcją jest śledzenie szlaków burzowych i huraganów. W czasie rzeczywistym wyświetla nawet uderzenia piorunów - mówi Anna Hardej. - Ona nie informuje tylko o burzach, ale daje nam też inne informacje - dodaje. 

Czwórkowa reporterka sprawdziła, że w tej aplikacji znajdziemy informacje, których w innych apkach nie ma, np. sytuację pogodową na lądzie i morzu na najbliższe 6 godzin. - Jeśli ktoś lubi burze i czeka na nie, to ta apka będzie strzałem w dziesiątkę - podkreśla. 

Może widget?

Mniej szczegółowym programem jest Pogoda i radar Widget. - Możemy go umieścić na ekranie swojego telefonu, to duża zaleta - mówi Anna Hardej. - Dostajemy tu informacje pogodowe z konkretnych polskich miast, ale też dane dla alergików o pyleniu roślin, indeksie UV, jakości powietrza w kontekście jego zanieczyszczenia - wymienia. 

O zanieczyszczeniach powietrza dziś mówi się dużo. Aplikacją ukierunkowaną na ten problem jest Airly. - Ta apka podpowie, kiedy iść na spacer, a kiedy lepiej zostać w domu - mówi Czwórkowa reporterka. - Pokazuje ona pomiary w czasie rzeczywistym, zapamiętuje lokalizację, np. domu czy uczelni, miejsca, w których bywamy częściej. Gdy świeci się zielony kwadrat, to znaczy, że śmiało można wychodzić - dodaje. 

Posłuchaj także:

Najbardziej czytelna apka?

Jedną z wysoko cenionych przez użytkowników aplikacji pogodowych jest AccuWeather. - Doceniają jej prostotę i czytelność - mówi Anna Hardej. - Jest tu i aktualna pogoda, i podsumowanie minionych dni i godzin - dodaje.

Aplikacja ta podaje też pogodę długoterminową, zdjęcia, filmy, wiadomości czy wykresy. Często odsyła też do innych, w większości anglojęzycznych, źródeł. 

Inną propozycją jest Windy.com. Forma graficzna tej aplikacji przypomina mapę, jaką posługują się prezenterzy pogody w telewizji. - Na nią naniesione są niże i wyże. Powietrze porusza się nad kontynentami - opowiada reporterka. - Apka zawiera 40 map pogodowych. Temperatura, wiatr, ciśnienie, mapa dla alergików, pogoda na lotniskach świata czy prognozy dla serwerów, to tylko niektóre z nich - wymienia. 

Okno na świat

Jest też aplikacja pogodowa dla tych, którzy pracują w pomieszczeniach bez okien, jak np. pracownicy galerii handlowych czy dziennikarze w Czwórkowym studiu. "Pogoda na żywo" wizualizuje pogodę w danym miejscu. Ekran smartfona staje się naszym "oknem". - Aplikacja wyświetla nam pogodę, która w danej chwili jest na zewnątrz - wyjaśnia Anna Hardej. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotował: Anna Hardej

Data emisji: 06.05.2021

Godzina emisji: 17.15

pj

Czytaj także

Ukryte życie miejskich rzek. Czy warto odkryć je na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 19:30
Wiele zapomnianych dziś rzek w przeszłości płynęło przez ścisłe centra miast. Świat właśnie do tego wraca. A Polska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamera na ulicy już cię nie rozpozna. Będą nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:27
Zdaniem władz unijnych wprowadzenie ograniczenia w zakresie rozpoznawania twarzy, zwłaszcza w miejscach publicznych, jest potrzebne. - Nasz wizerunek to też dane osobowe. Zgodnie z polityką UE należy je chronić - mówił Kuba Wątor ze Spidersweb.pl.
rozwiń zwiń